Konu: gülenmelek
View Single Post
Eski 11-04-2012, 13:01   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
gülenmelek

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
İlk üye olma tarihim 2007. O tarihte bir forumun Garip-İlginç Olaylar bölümünde moderatörüm. Tabi bol bol daha önce görmediğimiz ağaç, çiçek v.s. fotoğrafları yayınlanıyor. Meraktan internette araştırmaya parken bu site hep karşıma çıkardı. Bilgi almak için üye oldum ama faal olarak hiç katılmadım. Hatta ilk baktığım ağaç da Buda’nın Eli idi.
Sonraki gelişim ise, 2011 yazında ablamın bana bir kaktüs hediye etmesi ile oldu. Kaktüsleri araştırmaya bir başladım, hala araştırıyorum

Burada neler öğrendiniz?
-Kaktüslerin tahminimin çok çok ötesinde çeşidinin olduğunu,
-Lithops denen olağanüstü bir tür'ün var olduğunu,
-Sarmaşık türlerinin Hanımeli ve Sabah Sefasından ibaret olmadığını,
-Pamuklu bit’in çok sevimli ve bir o kadar da belalı olduğunu,
-Kabuklu Bit’in neye benzediğini,
-Enzim yapmayı,
-Mum Çiçeği’nin aslında Hoya olduğunu ve 300 küsür türünün var olduğunu
-Soru sorduğumuz zaman cevap alabilmek için acele etmemeyi
-Bildiğim konularda yardım etmem gerektiğini, çünkü bilmediğim konularda da aynı şekilde birilerinin bana yardım ettiğini,
-Bir konuda Sayın malina’nın mesajı varsa o mesaja bakmadan hemen konuyu kaçarcasına terk etmem gerektiğini, çünkü %99,9 bu mesajın uyarı mesajı olduğunu (Şaka tabii ki, hatırlamadan geçmek istemedim sadece)
-Gerçek hayatta yüzyüze gelmemiş, birbirlerini tanımayan insanların, elindeki bitkinin bir yaprağını dahi olsa paylaşabilecek kadar birbirine yakın olduğunu,
-Yazım kurallarını uygulamaya kesin kararlı ve bunun için büyük çaba sarfeden bir sitede var olduğumu,
-Güzel şeyler yapmaya çalışan, güzel şeylere değer veren, güzel olması için çaba sarfeden, güzel insanların çok çok değerli olduğunu öğrendim. Kötüye inat iyilik olsun her zaman. Tek temennim de bu
-Bu öğrendiklerimin ise henüz; “Devede kulak” ın K’si olduğunu öğrendim.

-Öğrenemediğim tek şey ise; tırtıl (her boyut ve her şekil) gördüğüm zaman tüylerimin havalanmayıp yerinde kalmaları gerektiği

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Aslında öğretme konusunda yeterli olduğumu düşünmüyorum.Tamamen yabancı olduğum bir alan çünkü. Hala öğrenmem gereken o kadar konu varken ben de şunu öğrettim diyemem açıkçası. Sadece ufacık bilgi kırıntıları ile elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Sizi tanıyalım
Ben gülenmelek
Burada adımın bir öneminin olmadığını düşünüyorum. Sevdiğim bir üyeyi adı A diye sevmiyorum. Ya da adı sırf Z diye birinden nefret etmiyorum (Ayrıca nefret ettiğim hiç kimse de yok bu forumda, ama kendimce sevdiğim, saygı duyduğum insan, hayli çok sayıda) O yüzden sadece “gülenmelek”.
Neyse sadede geleyim .

39 yaşında, evli, biri 17, biri 7 yaşında 2 erkek evladı olan bir evhanımıyım (maalesef). Ticaret Lisesi mezunuyum. Şimdi kafama vursamda Açıköğretim’i bırakmış biriyim. Yalanı sevmem. Haksızlığa gelemem. Ama karşımdakini kırmamak için de haklı olduğumu bilsem bile o kişinin üstüne gitmem (Bunun çok zararını görüyorum ama öyleyim işte). Böyle bir durum karşısındaki tavrım ise çekilmek olur (yine maalesef). Kindarım diyebilirim. Yapılan iyiliği unutmadığım gibi, kötülüğü hiç unutmam.

Hayvanları, özellikle köpekleri çok seviyorum. Hayvanlara zarar vermem (küçükken ve aklım ermiyorken kertenkelelerin kuyruklarını koparmamız dışında) Ama kendime tam anlamıyla hayvansever diyebilir miyim ? Bence hayır ! Et tüketiyorken ve zararlı diye böcekleri öldürebiliyorken tam bir hayvansever olduğumu da kabul edemiyorum.
Özetle; ben buyum işte

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Zamanı saat olarak veremem ama günde en az 4 veya 5 kere tek tek her bitkiye bakıyorum. İlki ihtiyaçları için, 2.si değişiklik var mı diye, 3. Ve diğerleri ise onları seyretmek için.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu"diyebileceğiniz neler var?
Olsaydı:
Bitki Veritabanı bölümünün üzerine düşülüp, özellikle fotoğraf eklenir ve sayfa sonunda biraz daha detaylı bilgi bulunan minik paragraf da eklenirse çok daha kullanışlı olur düşüncesindeyim.

Olmasaydı:
Henüz olmasaydı dediğim bir şey yok

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Verir misin, alır mısın, yapar mısın, bakar mısın gibi rica kelimeleri yerine, ver, al, yap, bak gibi emir kelimeleri kullanıldığı zaman,eğer dalgın değilsem ve bu kelimelerden herhangi birini fark edersem nevrim dönüyor diyebilirim. Mesajı okuyacağım varsa da okumuyorum ! (Öneri diyebilirsekeğer, benimki bu)

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bir tomurcuğun gelişimini izlemek, o tomurcuğun nasıl bir çiçeğe dönüşeceğini merak edip beklemek,tohumun o minicik bedeninden çıkan ilk yapraklarının toprağı hafifçe kaldırıp günbegün büyümesini görmek beni gayet mutlu ederken, 3-5 ay hiçbir gelişme göstermeyen, yaprakları normalolması gerekirken kıvrılan, yerini bir türlü beğenmeyen, aynı toprağa amafarklı kaplara dikilen bitkilerden biri alıp başını giderken, birinin yerindesayması da beni deli edebiliyor

Bitkileri bu kolay, bu zor tür diye ayırt etmiyorum. Bunu anlatmam zor ama bitkiye içimin sinmesi gerekiyor galiba. Yerim müsait olmadığı için sonuçta seçici davranmam gerekiyor. Örneğin Sarı Karides Çiçeği :Çok seviyorum onu, kanım kaynadı kısacası

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olayhangisi?
Tohum takas etkinliğinde paylaşılan Japon Feneri Tohumunu, Çin Feneri (Abutulion) olarak algılayıp talep ettim. Sağolsun Halil Bey gönderdi. Ektim. Çimlendi. Yapraklandı. Ben onu hala Çin Feneri olarak büyütüyorum ama. Tesadüfen bir konuda yaprakları görüp, bu bendeki bitkinin aynısı deyip bitki adını görünce… Şok şok şok Yine de gayet güzel büyüyor fenerim ama

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Plan çok da…

Önceden bahçeli bir evim olsun isterdim ama bahçesinde oturabilmek için sadece. Şimdi ise yine bahçeli bir ev ve rengarenk bir bahçe hayal ediyorum

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Henüz katılmak kısmet olmadı

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Ben bitkileri ilk araştırmaya başladığımda internetten yararlandım. Aradığım her tür bilgiyi karşılaştırmalar da yaparak ve yanlış olduğunu düşündüğüm bilgileri eleyerek bulabiliyorum. Bu konuda kitaplardan hiç yararlanmadığım için maalesef önerebileceğim de yok.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diyegösterebileceğiniz insanlar var mı?
İlk önce Sayın Hayrettin Karaca tabiî ki. Her attığı adımı, her yazdığı yazıyı takip etmesem de örnek gösterilmesi ve örnek alınması gereken bir kişilik bence.

İkincisi annem. O çok farklı gözlerle bakabiliyor doğaya. Benim hiç dikkatimi çekmeyen, dönüp bakmayacağım bir şeye bile, biriyle konuşurken dahi dikkat edebiliyor, algılıyor.

Forumda ise; isim vermeyeceğim ama saygı duyduğum ve örnek alabileceğim, yaşı benden büyük veya küçük fark etmez, birçok üye var. Buradan onlara; sırf görsellikle kalmayıp açıklayıcı bilgi de paylaştıkları için, sorulan sorulara son derece samimi cevap verdikleri için, karşılık beklemedentohum, fide v.s. paylaştıkları için, ve en önemlisi samimi oldukları için teşekkür etmek istiyorum !

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Sayısını ve hangileri olduğunu unuttum Ama bu forumda bu kadar güzellik varken, bağımlılık yaparken, ne bileyim ayrılamıyor işte insan

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitimaldınız mı? Almak ister misiniz?
Hayır almadım ve almayı dadüşünemeyeceğim kadar karışık geliyor bana. Bitkilerimi sağlıklı yetiştireyim o bana yeter

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Kısaca ; çok fazla diyebilirim

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
2 yavrum ve evim var. Daha ne olsun

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Çok fazla değil ama evet katıldım. Hem ben verdim, hem de aldım. Verdiklerim aldıklarımdan az. Sebebi ise; Yer darlığından bir türden ancak 1 tane bulundurabiliyorum evde, paylaşabileceğim 2.si genelde yok maalesef. Bir de neden bilmem fide paylaşmaktan korkuyorum. Belki bu korku onu nasıl ambalajlamam gerektiğini bilmediğimden. Ve bitkilerim henüz küçük. Öyle kocaman, gelişmiş bitkim yok. Paylaşabilecek duruma geldiklerinde ise isteyen olduğu takdirde büyük bir mutlulukla ben de paylaşırım

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Bu soruya cevap vermek istemiyorum.
Ömür boyu her gün kullanmam gereken, 2 yıldır her gün kullandığım ilacımın adını doktor sorduğu an unutan ben, 3 kişiyi yazıp 1 kişiyi mutlaka unutacağımdan ve unutulan 1 kişinin de aklında ? belirmesini istemediğimden dolayı

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Yok

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız,katılmak gerekir mi?
Katılmak gerektiğini düşündüğüm halde hiç katılmadım

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Diziler dururken bu programlara gerek var mı ? Oldu mu şimdi bu soru !

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Üzerinde çok düşündüğüm bir konu değil açıkçası. Ama evinize uzaksa bu biraz zorlu olabilir diye düşünüyorum. Ankara’da bir dönem vardı bu tür bahçeler. İçki içilen mekanlara dönüştüğü gerekçesiyle bundan vazgeçildiğini duymuştum sadece. Akıbetlerini ve nedenini bilmiyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Erguvan
çiçek: Kardelen
kitap: Dean R. Koontz-Nöbet (Defalarca okumaktan sayfalar eskidi)
şarkı: Rafet El Roman-Beni Affedermisin
müzik grubu/müzik sanatçısı:Rafet El Roman
ressam:-
şair:-
film: Dizi desem. Lost desem. Çok beğenerek izlediğim, uğruna milyonlarca teori üretilen ama sonu hüsranla biten dizi desem
web sitesi: Bu soru da olmadı http://www.agaclar.net/forum/

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön