View Single Post
Eski 02-04-2012, 08:18   #17
Yakup
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulbirsen Mesajı Göster
Sayın Yakup bey,
Ankara kızılcahamam'da tarla alarak hobi olarak bağ-bahçe işlerine başladık. Yanında bir de arımız olsun istedik yine hobi olarak 2 kovan 14 petek arı sipariş ettik mayısta gelecekler. Kovanların ölçüsünü bilmiyorum standart arıcıların hep kullandığı kovanlardan ama sabit olarak kullanacağız. Bu açıdan ticari olarak düşünmüyoruz mesleğimle ilgisi yok (memurum) tamamen hobi olarak. Emekli olunca bu işlerle ilgilenebilirim. İlk bir kaçyıl bir şey beklemiyorum. o linklere de bakıp araştırma ve inceleme yapacağım. İlginize teşekkürler.
Sn. gulbirsen,
Bence en güzeli sizin yaptığınız gibi 2 kovanlı arıcılık.
Benim en büyük hatalarımdan çıkardığım bazı sonuçlar şunlar:
- Arıları ceryanda bırakmayın: Arıların havalandırılması iyidir ama asla ceryanda kalmamalılar. Üstü tamamen kapalı ve altı %50 açık bir kovan, üstten hava kaçıran ve altı kapalı bir kovandan iyidir. Üst örtüsü olarak tahta daha sağlıklı olmasına rağmen, bir çok arıcı ceryana karşı çuval kullanırlar.
- Kovanları yerden en az 10-30 cm arası yükseğe koyunuz. Özellikle rutubete karşı. Çünkü arının rutubet ile mucaadelesi zor.
- Kovanda, arının sarabileceği kadar petek alanı olması uygun. Bırakın arı dalak atsın, daha sonra temel petek ilavesi yapın. Çok önemli değil.
- Yavrulu alanları dağıtmayın.
- Erken ilkbaharda (soğuklar bitmeden) şurupla besleme yapmayın. Arıyı üşütürseniz büyük problem.
- Yedek kovanlarınız olsun ve bunları temiz (dezenfekte) olarak olarak bekletin.
- Dışarıda (açık havada) petek bekletmeyin. Hele içinde yavru veya bal olan peteği asla.
- Eğer kapalı yavrulu çıtayı istemiyorsanız, alıp toprağa gömün.

Daha aklıma geldikçe yazarım.

Kolay gelsin.

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön