View Single Post
Eski 27-03-2012, 17:21   #7
pilvikuja
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Merhaba,

Ficus ginseng için linkteki sıvı gübreyi aldım fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Anladığım kadarı ile bu gübre yapraklar için. Aslında meyvesi olan diğer bonsailer için de kullanılabilir. Bonsaim ginseng olduğu için (yukarıdaki fotoğraflarda ilk sırada olan) kök **** gövdeye yarayan gübre almak daha mantıklı olacaktı fakat böyle bir gübre bulamıyorum.

Bu arada bonsaim yaklaşık iki hafta önce yapraklarını yavaş yavaş kurutmaya ve dökmeye başlamıştı. Fazla suladığımı düşünerek su vermeyi azaşltıp bekledim ama yaprak dökmeye devam edince. İlk aldığım saksısından çıkartıp bonsai saksısına koydum. Doprak ve saksı değişimi ile ilgili internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda 4 gün önce saksısını değiştirdim. Yaprak kuruması durdu. Kurumaya başlayan **** kuruyacakmış gibi büzüşen yapraklar kendini toparladı. Fakat bu gün bir yaprağı daha döktü. Şimdi şöyle de bir durum var. Finlandiya' da yaşıyorum ve buralara güneş henüz uğramadı. Mesela hafta sonu kar yağdı. Acaba diyorum güneş ışığı alamadığından dolayı mı yaprak döküyor. Mevsimsel bir durum mu anlayamadım henüz.

Saygılarımla

Oy Neko Ab

pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön