View Single Post
Eski 21-03-2012, 14:27   #15
leonfather41
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Herkese selamlar;

Bende bu siteyi yeni keşfettim.Benimde 2004 yılında ektiğim 130 ağaç cevizim var.İlk zamanlarda kullanılmayan arazimin değerlenmesi için kurduğum bahçeye 4-5 sene hiç bakamadım.Ağaçlarımın durumu iç açıcı değil.Son iki yılda kendimce bakım yapmaya çalıştım.He bu arada bahçemde yaklaşık 7 çeşit ceviz ağacım var.İlk ektiğim sene hiç bakmadan sulamadan hiç zaiyat olmadı.Ama daha sonraki senelerde hayvanların ve çobanların kırdığı ağaçlarım oldu yerine yenilerini diktim.BAzılarıda kırılan köklerden büyüdü.Şuan bakım yapılmadan ağaçların boyları çeşide göre değişmektedir.4-5 m olanda var 1.5 m de kalanda var.Geçen sene yaklaşık 2 çuval ceviz aldım.Sitedeki paylaşımları okuduktan sonra benim yapacak daha çok şeyim olduğunu anladım.Eskilerin ceviz budanmaz lafının doğru olmadığını anladım.Bu sene bu siteyi okumadan önce kendim hafta sonu birşeyler yaptım.Ağaçlara form vermek için budama yaptım,budama yerlerini macun ile kapattım,Ama sn Lilium un resimli olarak anlattığı budamaya göre daha çok budamaya ihtiyaç olduğunu gördüm.Hafta sonu tekrar budama yapacağım;sanırım budama zamanı geçmedi?

Gübreleme yaptım yaklaşık olarak ağaç başına 500 gr 33 nitrat attım(serpme) yeterlimidir?

Bahçem biraz dik olduğundan traktörü olan arkadaşlar uğraşmak istemediğinden toprağı süremiyorum vede tarama yaptıramıyorum.Ondan dolayıda bahçemde çok aşırı otlanma oluyor.Bende ona istinaden ot kurutucu ilaç atıyorum.kısmen faydası oluyor.

Budama yapmadan önce bordo bulamacı ile ilaçlama yaptım.Bundan sonra yapmam gereken nelerdir.Ben bu işe yeni başlayan biri olarak sizlerin tecrübelerine ihtiyacım vardır.

yardımlarınız ve görüşlerinizi bekliyorum
saygı ve sevgilerimle

leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön