View Single Post
Eski 19-03-2012, 17:24   #24
agozce
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Evet şiddet ailede başlıyor. O insanlık düşmanı savaş kararını kolayca verebilenler....sevgi dolu ortamda büyümeyenlerdir....

Ne eğitim sistemimiz nede kültürümüz insan yetiştirme ye uygun bizim. Ağaç yaşken eğilir diyen bir kültürde yetişiyoruz. Ağacı bile daha küçücükken doğrayıp, budayıp sakatlıyoruz. Oysa ağaç yaşken serpilip büyümeli...özgürce gelişebilmeli...

Bu ülkede -veya dünyada- her isteyen araba yapabiliyor mu? Her isteyen doktor, mühendis olabiliyor mu? Hayır, bunları yapmak istiyorsa en az 25-30 yıl eğitim alıyor ki çoğu zaman buda yetmiyor....

Ama her isteyen çocuk yapabiliyor. Ben de bunu anlayamıyorum. İnsandan daha değerli bir şey yok diyoruz ama o insanı yapmak, yetiştirmek için hiç bir yeterliliğe gerek yok. Nasıl yani....İnsan tenekeden yapılan arabadan daha önemsiz o zaman....

Söyleyecek çok şey var ama...sonuç olarak:

Bence her isteyen çocuk yapamamalı. Bunun çok ciddi bir eğiitimi ve yeterlilik koşulları olmalı.

Her isteyen evlensin ama, her isteyen çocuk yapamasın....Bence.

Bir de anlamadığım, neden herkes çocuk yapmak zorunda? Kim koymuş bu zorunluluğu....Nerde yazıyor..

Böyle bir zorunluluk yok. İyi bir hayat verebileceksen çocuk yaparsın. İlerde bana baksın diye yapılan yatırım olsun işinide ise hiç anlamıyorum.
Yoksa sen ona hiç bir şey veremezken o sana nasıl bakacak????????....

Düzenleyen agozce : 19-03-2012 saat 20:23
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön