Konu: fikreteren
View Single Post
Eski 19-03-2012, 12:00   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
fikreteren

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Google gezinirken siteye rastladım.Bilgisayarı o sırada yeni almıştım.Kızımın yardımlarıyla siteye üye oldum. o günden sonra bir alışkanlık oldu .Günde 3-4 kez ziyaret etmeden duramıyorum.

Burada neler öğrendiniz?

Her şey.Arkadaşlık,dostluk,çiçek isimleri ve değerli bilgiler.Görmediğim çiçekleri ve isimlerini, ayrıca bunları gezip görebileceğim alışveriş edebileceğim sitelere girmek fırsatı tanıdı.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bahçemi gezen arkadaşların neler öğrendiği hakkında bir bilgim yok. Ziyaret eden arkadaşların çoğu yorum yapmadan bahçeye girip çıkıyorlar.

Sizi tanıyalım

Ben Fikret Eren,
Samsun ilinin Çarşamba kazasında doğdum.İlk,orta ve liseyi Çarşamba da okudum.Daha sonra askerlik sonra iş hayatı.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Yatıp kalkıp çiçeklerle uğraşıyorum desem yeridir.Yazın uyanır uyanmaz çiçeklere ve bahçeme bakarım.En büyük zevkim toprakla,çiçeklerle uğraşmak.İnsanın stresini alıyor.

Ağaçlar.net'te şu da olsaydı "da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Her şey var.Aradığımı rahatlıkla bulabiliyorum.O yüzden beni doyuruyor. Site yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Hepsi kendi çapında uzman kişiler.Hepsinin fikirlerine saygı duymak gerek.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri

Bitkiler insana terapi etkisi yapıyor.Onlarla uğraşmak,konuşmak,sulamak ayrı bir haz.Fazla uzun boylu çiçeklere bahçemde yer vermek istemiyorum.Genelde bodur bitkiler tercihim.Her güzel çiçek, bahçemde olsun istiyorum.Bunu kıskançlık olarak algılamayın.Bahçemi kendim için yapıyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bahçeyi kurduğumuz yer sulak bir alandı.Biz oturmaya başladığımızda etrafta her türlü kuş ve yabani hayvanlar bulunuyordu.Bahçenin ön tarafına bir havuz yaptım. İçine de balıklarımı koydum.Bir gün içinde bir yılan gördüm.Elimi havuz içine soktuğum için içimi bir korku aldı.Baltanın sırtıyla yılanı öldürdüm.Yılan ölürken ağzını açmış san ki beni öldürme der gibiydi.Ondan sonra bir daha yılan öldürmedim.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Hayır.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Maalesef katılamıyorum.Bize uzak kalıyor. katılmayı çok arzu ediyorum.Arkadaşlarla tanışmak en büyük arzum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

İnternet den yararlanmadan önce bazı kitaplar ,dergiler aldım.Hatta ev bahçe dergisini yeni bıraktım.Aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorlar.İnternet den daha fazla yararlanmaktayım.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Kişi olarak kimseyi kendime örnek almadım.Yalnız internet ten bir çok sitelere girerek bahçe düzenlemelerini takip ediyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bahçesel, Nezahat Gökyiğit botanik bahçesi gibi

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz

Hayır , hiç bir mesleki eğitim almadım.Kendi gayretimle oldu. Mesleki eğitim almak fikirlerimi geliştirmek isterim.Öğrenmenin yaşı yoktur derler.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Büyük çoğunlukla zamanımı sitede geçiriyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Gezmek en büyük zevkim.Doğayı görmek yeni mekanlar tanımak.Sağolsun eşim bu konuda büyük yardımcım .Arabayı o kullanıyor.O yüzden onun sayesinde çevreyi tanıyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katılmadım.Bazı arkadaşlarla karşılıklı tohum ,soğan ve çelik değişimin de bulunuyoruz.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Arkadaşlar arasında ayrım yapmak istemem. Zaten Zeki Yağlı beyefendi, cemo,Furkan, Orhan öZBİLGİÇ gibi isimleri sayabilirim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Türkiye Yardım Sevenler Derneği

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Evet tabii ki katılmak gerekir. Toplum olarak tepkimizi vermemiz lazım. Ama bizim buralarda bırakın doğa ve çevreyi hiç bir şeye tepki yok.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Hayır.Bizde tamamen böyle programlara yer verilmiyor.O yüzden bir zamanlar BBC ve tv Monde deki bahçe programlarını izledim.Yabancı lisan bilmememe rağmen çok şeyler öğrendim.Dilerim bizdeki TV yapımcıları dizi fİlimleri bırakır da topluma daha yararlı programlar üretirler.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bahçesi olmayanlar için çok güzel bir fırsat.Belediyenin böyle imkanları var.Her kes karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışıyor.Aslında böyle yerler doğayı sevdirmek için bir teşviktir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: hepsi güzel, salkım söğüt mesela.
çiçek:Çiçeklerde ayrım yapmam zor ama soğanlı bitkilerin yeri de başka.
kitap: Okuma özürlüyüm.Sıkılıyorum.
şarkı: Her türlü müzik, ağırlıklı olarak Türk Sanat Müziği.
müzik grubu/müzik sanatçısı: Şevval Sam,Zeki Müren.---
şair:Ümit Yaşar Oğuzcan.
web sitesi:Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön