View Single Post
Eski 08-03-2012, 19:52   #10
Mernuş
Yeni Üye

Mernuş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Merhabalar. Kaplımbağa çok sever ve oldum olası ilgilenirim. Son olarak çok küçükken petshopta kötü bir ortamdan azatlık alıp 7 yıl beslediğim kara kaplumbağasını yetişkin olunca saldım. Bu arada epey araştırma yaptım, yurtdışından kitaplar getirtip okudum ve çok şükür hiçbir sağlık ya da beslenme sorunu olmadı. Benimki de erken uyur, vakitsiz uyanırdı. Kara kaplumbağası evcil bir hayvan değil, evde sıcak ortam vs ihtiyacı yok. Bizim iklimimiz 12 ay dışarıda yaşamasına uygun. Etrafı çok sağlam çevrilmiş (tam bir kaçma uzmanı), yeşillikli bir bahçede bakabilirsiniz. Kara hindiba, ebegümeci ve yoncayı çok sever. Protein ağırlıklı yiyecekler, kedi maması vs sakın vermeyiniz. Kırmızı yiyecekleri (domates, çilek) de sever ama çok fazla vermemeli. Yaşadığı yere sığ bir saksı tabağı içinde su koyunuz. Kış uykusundan uyanınca ılık suda banyo iyi gelir. Tırnaklarının kesildiğini ise ne duydum, ne de bir yerde okudum. Toprağı kazmasını vs engelleyip hayvana kötülük etmiş olursunuz. Besleyeceğim yerin içinde neler olmalı derken bahçenizi mi kastediyorsunuz?

Mernuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön