Konu: Clivia
View Single Post
Eski 05-03-2012, 13:52   #86
bernacyhn
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
İşte benim clivia'm

Şimdi kendime çok kızdım. Ta 2008'de bir hafta içinde resim ekleyeceğim demişim ancak aradan 4 sene geçmiş. Neyse...
5-6 senedir baktığım clivia çiçeğimi birkaç dakika öncesine kadar zambak zannediyordum. -Annem öyle söylemişti.- Uzunca bir süre salonun yarı gölge bir köşesinde durdu. Ben de daha çok güneş istiyordur diye balkona çıkardım. Çiçek açmasını bekledim ama maalesef açmadı. Ancak yanlardan üç tane kök sürgünü verdi. Bu kış havalar çok soğuk yapınca donmasın diye içeri almıştım. Toprağı değiştiremeyeceğim için de yarım da olsa çubuk gübre sapladım. Yeni yerini çok sevmiş olacak ki yeni yapraklar vermeye başladı. Bir ara içinde kaç tane yeni yaprak var diye bakacak oldum. Bir de ne göreyim, üç tane tomurcuk bana bakıyor Nasıl sevindiğimi anlatamam. Öylece bıraktım, toprağını çok nemlendirmeden azar azar su verdim. Kendi halinde tomurcuklar çıktı ve iyice açtı. Kokusuna hiç dikkat etmedim ama sanırım belirgin bir kokusu yok.

Her gün düzenli olarak resimlerini çektim. O kadar hızlı açtı ki çiçekler çok şaşırdım. Gece saat on ikideki haliyle sabah saat dokuzdaki hali arasında epey fark vardı. Resimleri sadeleştirerek ekliyorum. Çiçeklerini döktüğü zaman sürgünlerini ayırmayı düşünüyorum. Bu kadar geç çiçek vermesinin sebebi de büyük ihtimalle saksısı çok büyük olduğu için. Önce kök yapmakla sonra çiçek vermekle uğraşmış olmalı. Hoşçakalın, kendinize iyi bakın

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön