Konu: Lale
View Single Post
Eski 04-04-2007, 08:43   #54
aysemelike
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Ayse Hanım sizin ikliminiz Ankara'dan epeyce farklı galiba ,zira benim bahçemde ki laleler henüz açmadı. Sadece çiğdem ve iris vardı onlar açtı, birde soğansız ama çuhalar açtı. Ama lale ,sümbül beklemede. Fritillaria uva-vulpis den bende diktim bu sene ilk kez bakalım nasıl olacak.
Buzdolabında soğuklama yöntemini bazı üreticilerin kullandığını duydum. Yalova'da bu şekilde senede iki hasat yapılabiliyormuş. Ancak 4-5 gün durmakla olmaz sanırım. Zira belirli sıcaklıklarda ,belirli aralıklarla bekliyor. Birden buzdolabına koymak doğru olmaz sanırım.
Evet sayın Lalezar ben denizlideyim ama Ankaralıyım. İklim gerçekten farklı. Yaz<dığım cevabı istanbuldan soran bir arkadaş için yazmıştım. Dolayısı ile sizin oaralarda laler daha açmamıştır bile.....Bizim buraya ise yakında yaz gelecek....
Buzdolabında bekletme işlemlerine gelince açıkçası ben de bu iş ev buzdolapları ile kolay olmaz diye düşünüyorum. Sürekli açılıp kapanan bir kapak, ışık durumu, içindeki yiyeceklerin koku ve varlıkları soğanları etkileyebilir. Bence bahçe **** evde bitki yetiştirirken şartları fazlada zorlamamak gerekli, her mevsimin ayrı bir güzeli var, sonra birbirlerini kıskanabilirler....
Selamlarımla....
Melike

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön