View Single Post
Eski 27-02-2012, 16:10   #340
selcuk44
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İyi günler,

Daha önceki günler de de yılbaşı çiçeği ile paskalya kaktüsünü ayıralım denmişti kısmet bu güne imiş .

Tabiiki bu iki çiçeği ayırt etmek ve Ripsalidopsis gaertneri diye söylenince paskalya kaktüsü olarak anlamak bilimsel açıdan çok doğru,ama Türkçe'mize girmiş bazı yabancı kelimeler yöresel olarak artık devamlı tekrar edile edile birbirine karışmıştır ve benimsenmiştir öneğin evimde sadece açmış paskalya kaktüsü var ama hem bankadan gelen arkadaşlarım hem de komşularım ve akrabalarım (Çiçeklerden de anlayanları ve meraklıları vardır ) hep ''aaaa yılbaşı çiçekleriniz ne kadar güzel açmış'' derler. büyük mağzalardan o kadar paskalya kaktüsü aldım ve aradım hep sorarken yılbaşı çiçeği dedim hiç kimse yok bunlar yılbaşı çiçeği değil paskalya kaktüsüdür veya Ripsalidopsis Gaertneridir demedi ,hatta İskenderun ve Kıbrısta plumeriya diye hiç bilmezler Türkçe'mize yerleşmiş geleneksel olmuş ismi ''fitne '' dir böyle tanınır ve halk arasında benmsendiği ve sevildiği için o yöre bu ismi kullanır.

Tekrar etmek istiyorum tabiiki çiçeklerimizi doğru olan isimleri ile tanımalıyız .ama benim yöremde yılbaşı çiçeği denince hiç ayırt etmeden her ikisi de anlaşılır, tanınır ve ismi ''yılbaşı çiçeği olarak olarak kabul görmüştür ve sevilmiştir.Şahsen bende yılbaşı çiçeği ismini her iki cinste de kullanmaktan çekinmemişimdir .Şimdi yeni isimlerine alışmayı sanırım zorda olsa başarırım.

Sağlık dileklerimle.

Selçuk NUmanoğlu,

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön