View Single Post
Eski 26-02-2012, 21:17   #19
MKurtoglu
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Sayın MKurtoglu telaşlandırdık sizi ama bence değdi.
Minicik, küçücük bir öneri; sizin için zor olabilir ama kare saksılar mükemmel yer avantajı sağlıyorlarmış gerçekten.
Bu arada tüm bitkileriniz kış boyunca seranın içinde balkonda mı durdu diye sormak istiyorum. Bursa'nın da bu sene bayağı soğuk olduğunu biliyorum çünkü.
Sayın GülenMelek,
Bu kış hiçbir kaktüs ve sukulentlerimi evin içine almadım. Sürekli balkonda sera içerisinde kaldılar. Kasım ayı başından bu aya kadar kaktüslere hiç su vermedim. 15 günde bir sukulentleri çok az su ile üstten suladım. Sulamayı genellikle sabah 09:00 civarında yaptım. Gün içerisinde drenajın tamamlanması, soğuk gecede suyun olumsuzluk yaratmamasını sağladım. Seranın fermuarlı ön girişlerini güneşli ve sıcaklığın 8-10 derece olduğu günler açarak, havalandırdım. Sulamadığım halde sera örtüsünde nemlenmeler gördüm, fakat hiçbir saksının toprağında aşırı nem sebebi ile yosunlanma olmadı. Sanırım seranın altının zemindeki açıklık ve raflarının tel formda olması havasız kalmalarını önlüyor. Bir iki defa örümcek tespit ettim. Seranın zeminine ilaç püskürterek, direk bitkilere temas ettirmeden ilaçlama işlemini gerçekleştirdim. Serayı kapatarak, ortamda ilacın tesirinin arttığını düşünüyorum. -10 derece soğuklara rağmen hiç kayıp yaşamadan bu kışı atlattım.

Şimdi baharı bekliyorum. Saygılarımla...

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön