View Single Post
Eski 22-02-2012, 14:03   #6
kelebek çalısı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferba266 Mesajı Göster
Öncelikle bu konu hakkında birkaç soru sormak istiyorum. kuruyan yapraklar sadece yaşlı yapraklar mı ??
- ilk kuruma belirtisi yaprak ucundan mı damarlardan mı damar aralarından mı meydana geliyor.
- kuruyan yaprak asılı mı kalıyo yoksa dökülüyor mu ?
- bunun hastalık olduğu muhtemel yine de hastalık görülmeden önce herhangi bir ilaçlama gübreleme yaptız mı ??
- son olarak görülen kuruma bölgesinde eksantrik halkalar şeklinde çizgiler belirgin mi yoksa ??

Sonbahar ve kış döneminde yapraklanma olmadı, dolayısı ile geçen yıl oluşan yapraklar olsa gerek.

Kuruma, sonbaharda ilk farkettiğimde güneş yanığı izlenimi uyandırmıştı bende, üzerinde durmadım. Fakat yayılım gösterdigini farkedince farklı bir durum olduğunu anladım.

Kuruyan yaprak tamamen kuruyunca kıvrılıyor iki yandan içe doğru. Bariz bir dökülme görmedim. Zaten hastalıklı olan yerleri makasla alarak gözlemlemek için budadığımdan belki de dökülmesine fırsat vermemiş olabilirim. Buna net cevap veremiyorum.

Oluşan lekeler yaprağın herhangibir noktasından başlayabiliyor, bazen kenar, bazen orta kısımda nokta şeklinde başlayıp yayılıyor. Renk değiştiriyor. Yaprak değişik renklere giriyor, gri-beyaz, bazı yerler bronz-bordo, bazı yerler kahverengi gibi..

Çizgi veya hat gibi değil, yuvarlak formda başlıyor sanki bu lekeler.

Genel olarak bunları söyleyebiliyorum.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön