View Single Post
Eski 22-02-2012, 03:23   #1
kelebek çalısı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Limon Çamında unlu bit

Merhaba,

Siteden araştırıp, anladığım kadarıyla limon çamları unlu bit sorunu ile karşı karşıya.

Sitede var olan unlu bit/pamuklu bit ve limoni servi ile ilgili başlıklar altındaki tüm mesajları inceledim ve aldığım bilgiler doğrultusunda kendimce teşhisi koyup, yanıma numune de alıp şehrimde bulunan zirai ilaç bayilerine yöneldim. Fakat, sorularıma yanıt alamadım. Mücadele için aradığım, sitede ismi verilmiş insektisitler de stoklarında yok, hatta tanımıyorlar, bir bayi yazıp isimlerini not etti, getirtelim diyerek.

Ayrı bir konu olacak ama diğer bir çıkmaz da bordo bulamacı konusunda yaşandı. Bir yerde, bordo bulamacının adada kullanılmadığını, diğer bir yerde ise bordo bulamacı nedir, besin gibi bir şey mi sorusunu bana yönelten bayiye şaştım kaldım.

Unlu bit konusunda ise bana işe yarayacağından şüphe duyduğum bazı insektisitleri kullanmam konusunda ısrar etmeleri.

Bana hekvidor 350sc kullanmamı, aynı sorunun başka bir limon çamı sahibinde olduğunu, bu ürünün etkili yanıt verdiğini söylediler ve denemek zorundayım diye düşünerek aldım.

Bu insektisit etkili olur mu, kullanmalı mıyım? Çaresiz bir durumda kaldım, bu insektisitin etki edip etmeyeceği konusunda bilgilendirilmek isterim.

Ağaçlarım 21 adet. Resimleri görüyorsunuz. Bunlar unlu bit mi? Yukarıda adı geçen ilacı kullanmamı önerir misiniz?

Yardımcı olacak üyelerimize teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön