View Single Post
Eski 17-02-2012, 12:58   #51
UtkuMun
Ağaçsever

UtkuMun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Not: Amerika'da son yıllarda yaşanan verim düşüşüne rağmen Çin deki üretimin artışı yer fıstığı arzını talepten yukarı taşımıştır. Alibaba.com gibi toptan gıda malzemeleri alabiliceğiniz yerlerden inclerseniz Sudan'dan düşük fiyatlı fıstıklar bulabilirsiniz. Fiyatların düşmeye devam ediceğini tahmin ediyorum. Özellikle Afrika'da şu sıralar yapılmakta olan toprak reformları ve bu ülkelerin AB ye gümrüksüz mal satabiliyor olması sektörü muhtemelen olumsuz etkileyebilir. (felaket tellallığı yapmaya çalışmıyorum sadece ben bile afrika dan toprak alıp fıstık yetiştirsem ne kazarnırım diye hesapladığımdan, başkalarıda bunu hesaplamıştır çoktan diye düşünüyorum) Etiyopya'da dönümü senelik bir dolardan kiralanan yer fıstığı yetiştirmeye müsait bir yığın arazi var işçi yövmiyesi 1-2 tl arası ki 65 dolar maaşla çalışan dozer operatörü gördüm, AB pirinç ve şeker kamışı dışında hiçbir ürüne kota koymadığı gibi gümrük vergisi de almıyor Etiyopya ve diğer Doğu Afrika ülkelerinden, hatta oda yetmezmiş gibi ihracat geliriniz firmanızın toplam gelirinin %25inden fazlaysa gelir vergisindende muaf oluorsunuz. Etiyopya'da tarım yatırımı yapmayla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen olursa özelden mesaj atabilir.

UtkuMun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön