View Single Post
Eski 11-02-2012, 16:51   #11
Yakup
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Kovanlarım neden söndü?

25 kovanın 10 adedi sönmüştü.

Geçen hafta kalan 15 kovanı kontrol ettim. 1 çok zayıf, 1 ana kayıplı ve 13 de çeşitli güçlerde kovan var.

Anası kayıp olan ile yanındaki birleştirilecek. Çok zayıf olan 3 hafta daha dayanırsa, yavru takviyesi ile yoluna devam edebilecektir. Yani şu an, 25 ten 14 e düşmüş gibiyiz. Peki neden?

Benim gibi arılarına dikkat eden ve 2 sene önemli arı kaybı yaşamayan birisi bu sene neden arı kaybı yaşadı?

Arıları koyduğum yerin yanındaki dere kirliydi. Gıda endüstrisi atıkları vardı. Kokuyordu o dere. Bunları dernek başkanına anlattığımda, o da geçen sene arılarını benim koyduğum yere koyduğunu ve aynı şekilde arı kaybı yaşadığını söyledi.

Evet, o kadar uğraşmama rağmen, arılar yazın yavru atmadılar. En muhtemel sebebi ise, pis dere. Arılar, pis kokuyu ve pis suyu sevmediler ve tabiri caizse mideleri bulandı. O nedenle yazın "kış yavrularını" atamadılar. Kış yavruları atılmayınca da nüfus birden çok düştü.

Bir daha yanında/yakınında pis dere olan veya pis kokan ve ayrıca sele maruz kalabilecek taban yere arı koymamak lazım.

Saygılarımla

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön