View Single Post
Eski 05-02-2012, 02:37   #1
agozce
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Parmak Limon, Havyar Limon (Finger limes, Caviar limes)

Parmak Limon- Havyar Limon-Citrus australasica

Nette böyle bir limon çeşidi gördüm. Kullanım alanı oldukça fazla. Çok iştah açıcı görünüyor.

(Çevirebildiğim kadarı ile)

Bitki Yüksekliği:2-6 mt. çalı veya küçük ağaç şeklinde büyür.

Avusttralyanın yerli narenciye çeşididir.Avustralya kıyılarında, subtropikal yağmur ormanlarında ve kuru yağmur ormanlarında (?) yetişir.Önce doğal ortamında yabani olarak yetişiyordu, son zamanlarda ticari amaçlı özel bahçeler kurulmaya başlandı.

Son zamanlarda Kaliforniya da da bahçeler kurulmaya başlanmış.

Tozlaşma: Kendinden Tozlaşma. (Zone değerini bulamadım)

Meyveler 4-8 cm uzunlupunda ve yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor, siyah ve kahverengi gibi farklı renkli varyantları, geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Parmak limon narenciyeler içinde ençok renkli meyve verendir.(Anlamadım, aynı ağaç üzerinde renkli meyveler mi? Yoksa farklı ağaçlarda mı? )

(Yanlış çevirmediysem)kurutulabilr veya dondurulabilir. İçi donmayan narenciyedir...

Taze meyveler ağırlıklı olarak deniz ürünleri için garnitür olarak kullanılır. Ayrıca harika bir kokteyl malzemesidir.

Taze olara yenir, marmalet yapılır, turşusu kurulur, dekoratif lezzet verici olarak yemek süslemelerinde gurmaler kullanırmış..

Meyve ince kabuklu ve biraz Diş macunu gibi sıkılınca içindeki havyar kısmı kolaylıkla dışarı fırlar (mini bir yanardağ patlaması gibi ) diyor.

Meyve kabğu hoş bir aramoya sahiptir.Ayrıca ağzın güzel kokması için çiğnenirmiş ve ağızda bir lezzet patlaması yaratırmış ) (yazarken bende bile yarattı)

(http://www.dpi.nsw.gov.au/__data/ass...nger-limes.pdf)
http://thisbluemarble.com/showthread.php?t=22933

Ben bu limonu çok sevdim..). Bence kamkattan daha kullanışlı.

Merak ettim, bilgisi olan var mı? Türkiye de yetiştiren kimse ?

Tohumdan narenciye yetişmesse fidan bulmak kalıyor geriye...Nereden ve nasıl?

Eklenen Resimler

Düzenleyen agozce : 08-02-2012 saat 22:31 Neden: bilgi ekleme
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön