View Single Post
Eski 29-01-2012, 18:44   #7
mstfylcn
Ağaç Dostu
 
mstfylcn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-11-2005
Şehir: 4.Levent / İstanbul
Mesajlar: 444
FUKIEN TEA
Yazar: Jerry Meislik

...
En son güncel bilimsel adı Ehretia Micropylla (buxifolia)'dır. ...

Fukien Tea güzel görünen üzerinde koyu ve kabarık benekler bulunan boz renkli kabuğa sahiptir. Yapraklarının küçük olması, en küçük bonsailerin dahi elde edilmesine imkan sunar. Bu ağaç beş taçyaprağı bulunan küçük beyaz çiçekler açar. Eğer çiçekler döllenirse küçük kırmızı bir meyveye dönüşürler. Her meyvenin içinde sert bir çekirdek, tohum vardır.

Fukien Tea diğer tropikal/iç mekan bitkilerinden ayrı olarak sürekli gelişmeye devam eder, keşfedilen bir dinlenme/uyku zamanı yoktur. Son olarak Fukien Tea, ağaç görünümlü bonsai karakteri için ince dallara sahiptir.

Fukien Tea’nin normal gelişimi oldukça düzdür ve yapısı serttir (quite straight and stiff). Dallarını hala yeşilken telleyin ya da kısa sürece odunsu bir yapıya kavuşacaktır veya budayarak şekil verme tekniğini (“clip and grow” technique) kullanın. Olgun odunsu dalları bükmek, şekil vermek neredeyse imkansızdır.

Fukien Tea budamalar ve kesikler sonrasında yeniden tomurcuk verir, ancak büyük kesikler iyileşmez ve kabul bağlamaz. Bu yüzden ağacınıza şekil verirken büyük, geniş budama izlerini nasıl saklayacağınızı ya da bununla nasıl estetik bir görüntü yakalayacağınızı planlayın.

Fukien Tea’nin en büyük zayıf tarafı böceklerin için cazip oluşudur. Özellikle yeni dallar üzerinde ya da yaprakların alt kısımlarında görünen beyaz renkli, tüy gibi yumuşak görünümlü unlu biti (Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi) adındaki böcekler bu ağaca bayılırlar. Kök unlu biti köklerde yaşamayı tercih eder ve saksı değiştirme işlemi hariç onları görmeniz imkansızdır. Eğer unlu biti sorunu tam olarak tedavi edilmezse kronik bir problem haline gelir ve netice de ağacı zayıflatır ve öldürür.

Scale böceği/zararlısı (scale insect) de bu ağacın zararlılarındandır. Scale böceğini, ağacınızın salgı şeklinde yapış yapış olduğunu gördüğünüzde tespit edebilirsiniz. Bu salgı mantarla kaplandığında siyah renge döner. Scale böceği dallar ve yapraklar üzerinde kahverengimsi ya da siyah tümsekler olarak görürsünüz. Scale tabakası, dal üzerinden tırnağınızla kolayca soyulabilir. Bunun tabakanın altında böceği ten rengi ya da pembe renkli olarak görebilirsiniz. Scale tabakası, ağacın kabuğundaki normal kabarıklık ve tümseklerden farklıdır.

...

Kaynak: Fukien Tea


Ben bonsaimin problemini bulduğum için şimdilik çeviriye ara veriyorum. İsteyen arkadaşlar kalan kısmını forum için çevirebilirler elbette. Çevirilerdeki hatalarımı bana yazarsanız düzeltirim.

Bu yazıda "scale" olarak geçen ve "scale insect" olarak karşılığını bulduğum zararlının Türkçe'sini bulamadım. Bu konuda bilgisi olan ve bu zararlıyla nasıl başa çıkmamız gerektiği konusunda bilgisi olan varsa, bilgi verirse sevinirim.


Düzenleyen mstfylcn : 04-02-2012 saat 21:54
mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön