View Single Post
Eski 25-01-2012, 14:45   #10
mrduran
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Ağaçlandırma çok önemli, keşke bende yapabilsem. Yaptığım; tüm yediğim meyve tohumlarını biriktirip saklamak, köye gittiğimde veya köydeki arkadaşım geldiğinde ona vermek ve dikmesini tembihlemek.

Sağ olsun kırmaz beni ve merak etme hepsini dikiyom der.

Ağaçlık yörelerde doğal yaşam da artıyor, meyve sağladıkları, emniyetli saha teşkil etmeleri, kurda kuşa yaşam desteği olması yönünden.

Kuş gelmesin ve ürününü yemesin diye ağaç kesene de rastladım. Kanlısı arkasında saklanmasın diye etrafındaki siper olabilecek ağaç ve kayaları yok edene de.

Erzurum' a giderken, küçük bir korulukta ağaç kesen yaşlı bir amca' ya denk geldim. ''Yav amca, günah değil mi bunları kesiyorsun dediğimde. Sen 1 sene sonra gel bak, ben onların içlerini hafifletiyorum, seneye burası daha da gürleşecek diyen sakin olgun, sana ne! demeyen bilinçli anadolu insanına da rastladım.

Özür diledim kendisinden, bilinçsiz biri olduğumu anlamıştım o an. Sevmek, istemek, her şeyi ALLAH' tan, doğadan beklemek yeterli değil, gözlemleyip çaba sarfetmek de gerekirmiş.

Kolay gelsin eken, biçen, aklına getiren, üşenmeyip, benim gibi pineklemeyip uygulayanlara.

Sağlıcakla kalın cümleten.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 25-01-2012 saat 14:46 Neden: harf hatası..
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön