View Single Post
Eski 06-01-2012, 20:23   #12
my1981
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Resimde de gördüğünüz gibi o hafif yaptırdığımız eğim seranın iki ucu arasında 1-1,5m lik bir kot farkına neden olmuş ve bunuda insan gücüyle komple düzeltmeniz imkansız olduğu için havuz havuz zemini düzelttik sonuçta Pamukkale travertenleri gibi bir görüntü çıktı. Aslında ilk başta sağlı sollu iki havuz kuracaktık zemini düzeltemeyince 4 e çıkardık oda olmayınca 12 tane havuzda zemini ancak düzelttik. (Daha doğrusu havuzlara suyu dolduruncaya kadar biz oyle zannediyorduk.)
Gelellim havuzların maliyetine. Havuz kurulumunda dış çerçeve için 20cm enindeki 2,5 cm kalınlıktaki 3 m boyundaki 66 adet tahta kullanıldı.(360 TL). Tahtalar 3 yerinden tahta kazıklar monte edilip yere çakıldı. Yanlız tahtaları çaktıktan sonra su terazisine mutlaka alın çünkü zemine son ayarı tahtalara göre vericeksiniz. Biz ne yazıkki hortum tipi su terazisi yerine (zeten oyle bişeyi serayı kurduktan sonra öğrendik) normal küçük su terazisiyle bu işlemi yaptığımız için kimi havuzun terazisi kayık olmuş. Yani suyu doldurduğumuzda havuzun bir ucunda 1 cm su varken diğer ucu neredeyse taşıyor. Çerçeveler hazırlandıktan sonra içlerine kalın kartonlar serdik. Boylece naylonlara su dolunca baskıdan dolayı alttaki taşların delmesini onledik. Şu ana kadar delinen bir havuz yok. Bu aşamada keşke kartonların üzerine siyah çöp poşeti falan serseydik. Böylece yosun oluşumunu minimuma indirebilirdik diye düşünüyorum. Havuzların içine serdiğimiz naylon sera naylonu. Naylonu alırken mutalaka sıfır açılmamış bir top naylonu alın ve herbir havuz için tek tek siz kesin. Çünkü gözle görülmeyen ufak bir delik havuzdaki suyun boşalmasına neden olur. (tüm sera için 450adet strafor ve havuzlar için 1 top naylona 1100TL verildi). Serdiğiniz naylonları da tahtaların üstünden sarkıtıp masaörtülerini sıkıştırmaya yarayan plastiklerler sıkıştırabilirsiniz.Aldığmız straforlar 2cm kalınlığındaki 0,5*1m lik straforlar. Density olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama en ucuzunun bir kalite üstüydü. İyiki hepsini en ucuzundan almamışız arada birkaç tane vardı ilk kullanımdan sonra hepsi dağıldı ama diğerlerinde bir sorun yok.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön