View Single Post
Eski 25-12-2011, 22:11   #25
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhaba Sayın Nuri Nelumboları kış uykusu devresine girdiğinde mesala büyük bir saksıda bakıyorsak azına kadar suyla dolu olarakmı saklanmalıdır yoksa toprağının üzerine 1-2 cm su kalacak kadar boşaltmalı mıyız nasıl saklamalıyız vede şu var yollıyacağınız tohumu ben şöyle bakmayı düşünüyorum bizim 25-30 litrelik bir çöp kovamız var kullanılmamış yüksekliğide muhtemelen 1 m olmalı ben bu kovanın 25 cm sini kum kil ve bahçe toprağı ile doldurmayı düşünüyorum ve gelecek tohum filizlenmeden mekanik işlemi direkt yapıp bu toprağın arasına dikmeyi düşünüyorumve sonrada kalan 75 cm yi su ile doldurup sıcak cehennem gibi güneş alan camekan balkona almayı düşünüyorum yalnız sıcağın zararı olmaz değilmi ?
Sayın bat-uhan

Nelumbo için ilk kış uyku dönemi çok önemli, muz formunda yumru oluşumları yeterli olgunluğa gelemiyebilir.

İlk yıl saksıda ise, ortam sıcaklığı +10 derecede olmasına dikkat edelim.

Sağlıklı yumru oluşumu olduktan sonra, yumru dondan etkilenmediği sürece yaşamını devam ettirir.

Ege, Akdeniz, Marmara kıyı şeridinde bulunduğu gölet içersinde kalabilir.

Biz göletten çıkarmıyoruz, 20-30 cm suyun içersinde saksıda veya tabana ekili olarak duruyor.

Saksı içinde yetiştirilirse, ortam sıcaklığı +10 derecede tutulmasına özen gösterilmelidir.

Soğuk gibi, aşırı sıcakta zararlıdır, +35 derece üzerindeki sıcaklıklar yapraklarının kurumasına neden olur.

Tohum çıkışında ilk lider yaprak çıkış seviyesi doğru su kotudur. Dört yaprak devresinden sonra, su kotu en az 20cm, en fazla 30cm su derinliği yeterlidir.

Tohumun direk toprağa ekimlerinde, mantar oluşumu takip edilemiyor. Bunun sonucu olarak başarı oranı azalıyor.

Galeride burada tohum çimlendirme bilgileri doğrudur, bu aşamaları takip ederek Nelumbonuzu büyütebilirsiniz.

Bu konu (Tohumdan Nelumbo Nucifera Lotus Ve Lotus White çimlendirme) adı altında açılmış başlıkta, bilgileri paylaşmak daha doğru olacaktır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön