View Single Post
Eski 24-12-2011, 10:22   #1
prıtt
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Toprak Islahı Hakkında

Merhaba arkadaşlar.

İlk olarak şunu da söyleyeyim başka bir arazi almaya veya gidip gelmeye maddi imkanım yok o yüzden bahçe hevesimi burada atmak zorundayım. O yüzden başka yer bulamadın mı demeyin.

1 yıl önce ulaşım kolay olsun ve yatırım olsun diye bir 1000 m2 arsa satın aldım. Ve burayı hobi bahçesi yapmaya yazın sebze yetiştirmeye ve ağaç ekmeye karar verdim.

Fakat bölge birkaç yıl önce çok sulak bir bölge imiş daha sonra belediye büyük drenaj kanalları ile biraz olsun suyu çektirmiş ve halen devam ediyor çalışmalar. Su yüzeye çok yakın 1,5 -2 metrede su çıkıyor hatta şu anda açtırdığım kuyu 11 metre.

Toprak çorak diye tabir ettiğimiz yapışkan,kaygan bir özelliğe sahip. Bende yaz ayında bu toprağı traktörcüye bir güzel sürdürdüm ve üzerine 25 kamyon yeni toprak döktürdüm. Toprak yaklaşık 50-60 cm. yi buldu.

Şimdi benim kafama takılanlar var ve bayağıda insanlar hevesimi kırdılar. YArdımcı olursanız sevinirim.

1- Benim buraya döktüğüm 25 kamyon toprak ve bundan sonra üzerine atacağım çiftlik gübresi zamanla alttaki toprağı ıslah edermi?

2- Bu toprağa hangi ağaçları ekmeliyim.(zaten bölgede elma,armut,erik,kayısı, ayva,vişne gibi ağaçlar yetişiyor.)

3- Bu ektiğim ağaçların 3-5 sene sonra kuruyacağı söyleniyor. Bu kadar kısa sürede kururmu?

İşte bir kaçta resim ekliyorum.Resimler Yeni toprak dökülmeden önceki hali. Cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön