View Single Post
Eski 17-12-2011, 11:56   #41
eflone
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2011
Uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Kısa bilgilendirmenin ardından fotoğraflarla 3 haftanın özetini yapacağım.

Öncelikle solucan popülasyonunun demografik durumundan bahsetmekte yarar var. Önceki girilerimde büyük bir genç solucan nüfusun olduğundan fakat erişkin düzeye geçmediklerinden- yani clitellumları ortaya çıkmamış olmasından- bahsetmiştim. Bu 3 hafta içinde en önemli gelişme erişkin hale geçen birkaç solucanın olmasıydı. Kutu artık seksüel olarak daha aktif ve popülasyonun önümüzdeki aylar içinde eksponansiyel bir artış bekliyorum. Tabi ki yaşam alanlarını kısıtlayıcı faktörlerden sakınırsam.

Kutu içinde solucan yoğunluğu gözle görülür şekilde arttı ve yetişkinler yeni kokonlar üretmeye devam ediyorlar.

Bu seferki deneyimimde başlangıçta kokon sayısında ciddi azalmalar olmuştu. Bunun sebebi kokondan çıkan yavruların hızına elimizdeki 3 4 yetişkin solucanın üremelerinin yetişememesiydi. Bu problem şu anki popülasyon dinamiğiyle aşılacak gibi görünüyor. Tahminimi kaba gözlemlerim de destekliyor nitelikte. Geçelim fotoğraflara;

Name:  agaclar47.jpg
Views: 2536
Size:  70.1 KB
3 hafta önce bitki kalıntıları ve kahveden oluşan bir menü hazırlamıştım.

Name:  agaclar48.jpg
Views: 2341
Size:  60.4 KB
Her beslemeden sonra yaptığım bir şey olarak yumurta kabuğu ekledim.

Name:  agaclar49.jpg
Views: 2737
Size:  42.1 KB
2 hafta önce ise çay posası ekledim. Kutu mis gibi koktu, yumurta kabuklarını ekleyinceye dek

Name:  agaclar50.jpg
Views: 2225
Size:  27.3 KB
Yakalayıp göstermek için fotoğrafını çektiğim bir kokon.

Name:  agaclar51.jpg
Views: 2237
Size:  68.7 KB
Bu da bu sabah çektiklerimden. Erişkin sayısı 5i aşkın durumda.

Düzenleyen eflone : 10-02-2012 saat 14:46
eflone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön