View Single Post
Eski 08-12-2011, 10:22   #685
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sevgili Dansel, Trabzon hurmasını oldum olası severim. Pek çok kişi de sayemde sevmiştir. Sevmeyenler inanın ki yeme zamanını bilmediklerinden sevmiyorlardır.

Çocukluğum hep hurma ağacı tepelerinde (o zamanlar ağaçlar bodur değil, aksine kocaman iri ağaçlardı) geçmiştir. Ben ağaca tırmanır, aşağıda beni bekleyenlere kopardığım hurmaları " bu dişi, bu erkek diye - şekillerinden ve üzerindeki yatay siyah çizgilerden anlardım- atardım. Onlarda yere düşmesin diye eteklerini açar, attığım hurmaları tutarlardı.
Erkek olanları orada yerdik, çekirdekleriyle de iddiaya tutuşurduk. Çatal mı, kaşık mı diyerek.
Dişi olanları da paylaşır ipe bağlar asardık.
Dişi olanlar olmadan yenmez. Kimisi çok olgun sever, hemen sap kısmından kapak açarak tatlı kaşığı ile yer.
Ben, çok olgununu da sevmem. Olgun olacak ama bıçakla dilimlenecek kadar olgunlukta olacak.
Onu güzelce soyarsınız, ince bir dilim kesersiniz, dilinizin üzerine koyun, o kaymak gibi kayar... öyle lezzetlidir ki sormayın. Bir dilim, bir dilim daha diyerek en azından 3 tane hurmayı rahatça yerim.
Ben böyle yerken, adeta kendimden geçmişcesine, karşımda bulunan da imrenir. Bana da versene bir dilim der.

Size bir şey söyleyeyim mi; oğluma hamileyken, eşime sabah kahvaltı hazırlardım, kendime de kocaman bir kaseye koyduğum tam da benim sevdiğim kıvamda 4 hurmayı alır gelirdim.
O çay içerken ben hurma yerdim.
Bana derdi ki " valla senin bu yiyişini gören sanki kaymaklı-ballı bir şey yiyorsun sanır."
Ve inanın bana öyle bir zevk verir bu güzelim hurmalar.

Şimdi de kurutulmuşunu öğrendik, o da çok güzel. Bahçede 3 ağaç hurma var. İki ağacın meyvelerini kurutuyoruz, birini de sadece ben (Oğuz sevmez- Allahtan sevmiyor) doya doya yiyorum.

Ne kadar doğru bilmiyorum ama çok da vitaminli bir meyve diyenler var.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön