View Single Post
Eski 19-11-2011, 15:04   #5
naturefan
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Merhaba izmirli,
Benim bahçemde çok sayıda kendi büyümüş incir ağacı vardı. Göz aşısını (yanlış yapmışım) tutturamadım; ancak yarma aşı ile %100 başarılı sonuç aldım. Hepsi de meyve verdi. Aşının başarılı olması için:
1- Kalemleri düzgünce hazırlamalı, kabuklar aynı hizada- biraz içeride, biraz dışarıda deyil- düzgün, sıkı şekilde yerleştirilmeli. Kalmleri yerleştirmek için skarpela kullanabilirsin.
2- Hava almayacak şekilde-tüm açık ve ek yerleri- çamur ile kapatmalı.
3- Islak penye veya su tutan bir kumaş ile sarıp iyice bağlanmalı.
4- Bunun da üzeri naylon ile tekrar sarılır ise nem kaybı önlenmiş olur.
5- Çamur ile kapatılıp bez ve naylon ile sarılan aşının üzerine 1-2 cm kalınlığında kuru/nemli toprak konulur. Çamurun rutubetini koruması için.
6- Aşı kalemleri filizler 5-10 cm oluncaya kadar yakıcı güneşten korunmalı. Güney kısmına bir tatha parçası dikilebilir.
7- Kalemler yeşerinceye kadar aşı çamuru/toprağı daima nemli olmalı. Her gün bir çay bardağı su konulabilir.
8- Tabii ki aşı kalemleri gözler uyanmadan alınmış olmalı. Nemli kum içinde veya buz dolabında nemli bez içinde tutulmalı. Aşı yapılacak ağaçda gözler uyanmaya başlayınca aşı yapılmalı.
9- Aşının tutmasındaki en önemli fakrörlerden biri de, anacın beslendiği toprağın daima yeterince nemli olmasıdır. Havalar kurak ise, toprak da mutlaka sulanmalı.

İncir, elma, armut, erik, Trabzon Hurması denediğim, aşısı en kolay(%100'e yakın) tutan meyvelerdir. Selamlar.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön