View Single Post
Eski 17-11-2011, 16:20   #130
lucean
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedefimre Mesajı Göster
merhaba yine..benim orkidelerimde kök çürümesi var bazılarında da mantar bnde ziraatçiyse sordum bana fungucid verdi kullandım haftada 1 kez 3 hfta boyunca ama hiçbir deişiklik yok sanki daha cok çürümüş bile yeni kök üretmesini nasıl sağlayabilirim yardım ederseniz cok sevinirim birde bu durum keiki mi etkiler mi?
Bitkinizin kok bogazinda bir curume yoksa bitkinizin kurtulma sansi cok yuksek. oncelikle hastalikli kokleri kesin, hidrojen peroksit icerikli bir dezenfektan ile kestiginiz yerleri dezenfekte edin. spagnum yosun icerigi biraz fazla olan, yeni bir substrat hazirlayin ve bitkinizi normalden biraz daha derine dikin. yeni cikan bitki kokleri yukarda olacagi icin az miktarda ama SIK araliklarla sulama yapin. (yeni cikan kokler buyudukten sonra spagnum oranini azaltmak adina substratinizi yenilemenizi tavsiye ederim zira spagnum yosunu orani asiri fazla olan substratlarda kok curumeleri daha sIK gorulur.) ilk sulamanizi gubreli yapmayin ama sonraki sulamalarda gubreli su verin. benim yaptigim denemeler sonuc verdi. sizde de ise yarayacaktir.
kolay gelsin

lucean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön