View Single Post
Eski 15-11-2011, 12:26   #69
rapper256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sevgili abk,
Yazım kurallarına gösterdiğiniz özen için sizi kutlarım. Bu konuda iyiniyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için şu uyarıma sanırım gücenmeyeceksiniz:

Efendim, noktalama işaretlerinin harflerden farkı yoktur. Bir kelimenin ortasında boşluk bırakamazsanız noktalama işaretlerinden önce de aynı şekilde boşluk bırakamazsınız. Boşluk, ancak noktalama işaretlerinden sonra bırakılmalıdır. Sizden bir cümle ile örnek vereyim:

Yanlış:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım . Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum .

Doğrusu:
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmazdım. Boşluk bırakmam gerektiğini de bilmiyordum.

Siz hem önce hem sonra boşluk bırakmışsınız.
Kafanızı karıştırmadım değil mi?
Burada da olan bir mantıksal hataya değinmek istiyorum. Demişsiniz ki "Bu konuda iyiniyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için şu uyarıma sanırım gücenmeyeceksiniz" Türkçe, üzerinde mantık kurularak, sorular sorularak anlaşılacak bir dildir. Bu cümlede akıllara şöyle bir soru geliyor, hitap ettiğiniz kişi, siz bu kişinin bu konuda iyi niyetli ve istekli olduğunuzu gördüğünüz için mi şu uyarınıza gücenmeyecek? Tabii ki hayır. Doğrusu şu şekilde olmalı: Bu konuda iyi niyetli ve istekli olduğunuzu gördüğüm için yapacağım şu uyarıma gücenmeyin. En mantıklısı ve sadesi budur.

rapper256 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön