View Single Post
Eski 14-11-2011, 11:25   #5
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Güneşin sofrası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Merhaba,
....
Henüz bir bahçem yok. Bahçe olabilecek bir tarlam var ama arılarım ilçenin batısında, tarlam da doğusunda....
....

Toprağı çok hoş. Sanırım beni ekseniz yeşeririm. ....

....

Şimdi bu işe biraz sebze ve bir kaç fidan dikerek başlamak istiyorum. ...
...

Kasım-Aralık aylarında hangi sebzeler ekilebilir?
Merhaba Yakup bey, ubyi' ye hoş gediniz.

İlçenin bir ucunda tarlanız, bir ucunda arılarınız ve bir ucunda kocaman fabrikanız var ve diğer ucunda doğal olandan yana kocaman yüreğiniz var. Daha çok olsun gözümüz yok tabii... ama kıskanmadım değil.

Aslında arıların bulunduğu _ Ali Amca' nın çiftliğine_ marul, soğan, maydanoz, roka, tere ekilir. Zaten çabuk yetişir, bir köy ekmeği ateşte kızartılır üzerine tere yağı sürülür ve üzerine bal; yanında tulum peyniri ile en doğalından teze soğan, maydanoz, tere, roka ile bir sofra açılır. Şöyle öğleye yakın, güneşin sofrasında... belki sonra ''dostların arasındayız, güneşin sofrasınadayız'' diye bir türkü tutturulur hafiften .

Timur Selçuk - Güneşin Sofrasında Söylenen Türkü - YouTube

Bir de yanına bitkisel bir çay demlenir.

Beş çayı olmaz belki geç kalınır ama üç çayında; kovana gelen polenle yüklü _ sanki boeing 777 yolcu uçağı gibi burnu havada, kıcı aşağıda_ arılar seyredilir, teneke uygarlığından uzaklaşıp, çağın adamı olmaktan bir kaç saat vaz geçilir ve doğanın içine ta kendisine dalınır.

Arılarınız ve tarlanız bereketli olsun

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 14-11-2011 saat 12:49
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön