Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 07-11-2011, 19:22   #1995
malicetin
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
sayın Upsa, Ben şöyle düşünüyorum: Orkideler kış mevsiminde çeçek açmalıdır. Çünkü yaz mevsiminde tatile gidiyoruz, genellikle evde olmuyoruz. Ayrıca yaz mevsiminde çiçek bakımı zordur.Zaten her yer çiçek, orkide çiçeğine fazlaca ihtiyaç yok. Bunedenle ben orkidelerimin kış mevsiminde çiçek açmasını istiyorum. Şu anda 12 orkidemin tümü çiçek sapı çıkardılar. Bunlardan 5 i 2 şer saplı. Bunu sağlamak için haziran ayında yeni açmış olmasına falan bakmadan hepsinin çiçek saplarını en dipten kesiyorum. Bu mevsimde de yeniden çiçeğe duruyorlar. Bu mantıktan hareket edersek Haziran ayına kadar orkidenin çiçeklenmesini istememiz gerekir. Bunun için de çiçek sapını kökten değil eğer canlı ise alttan 3 boğumun 2 cm üstünden kesmemiz uygun olur. Bu durumda orkide mevcut çiçek sapından bir iki ay içerisinde yeni çiçek sürgünü verecek ve hazirana kadar çiçeklenme sürecektir. Haziran ayında kökten kesersiniz. Yani bu mevsimde en dipten kesmeyin derim. Kestiğiniz yerlere toz tarçın sürseniz iyi olur.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön