View Single Post
Eski 20-10-2011, 17:14   #1
karapotinli
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2011
Topraksız Tarım İçin Otomasyon Projesi

Arkadaşlar öncelikle merhaba ben topraksız tarım ile 2 ay önce tanıştım ama yapmak için fırsat bulamadım . Daha Dogrusu zamanım az ve akşamdan akşama başında bulunacagım, ama proje küçük olsun buyuk olsun bu sorunun tek çözümü otomasyon sistemi ile mümkün . Ben kendi mesleğim oldugu için araştırdım çok zor bişey değil ancak ana hatlarının çizimi için biraz topraksız tarım konusunda yardıma ihtiyacım var.

Belli ortam bitki ve besin değişkenlerinin oranını ve Değerlerinin yükselme düşmesinde izlenecek yolları buraya yazarsak sistem oluşturma bakımından faydalı olacagını düşünüyorum.

Ortam Değiişkenleri

Ortam Isısı gece 13-15 gunduz 23-25 Derece Arasında yukselirse havalandırma düşerse ısıtmak

Ortam Nemi gece gunduz %65 Civarında yukselirse havalandırma düşerse
buhar cihazı

Besin Eriğinin, sulama suyunun veya devir dayim edilen suyun

EC Değeri (Tuzluluk Oranı) Ec 2.1 ile 2.5 Yukselirse Su İle Seyreltmek Düşerse Besin Erği Koymak

Ph Değeri (Asitik Bazlık Değeri) PH.5.8 ile 6.0 yükselirse Su İle Seyreltmek Düşerse Allah Kerim

Karbondioksit Gübrelemesi Oranı Belli Değil

Ek Işıklandırma Güneşsiz veya guneşin erken indiği günlerde güneş indikten sonra saat 10 lara kadar

...

Bu Kırmızı İle Yazılan Yeri Cevaplarınız ve değerli bilirkişi abilerimizin goruşutle düzenleriz ....
bide eklenmesi gerekenleri yazalım lütfen....

şimdilik başlangıç ama

Name:  proje.jpg
Views: 10205
Size:  34.0 KB

Düzenleyen karapotinli : 25-10-2011 saat 17:09
karapotinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön