View Single Post
Eski 16-10-2011, 15:08   #7
Serdar
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-06-2008
Şehir: Kayseri
Mesajlar: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Rica ederim, ışıklı güzel bir konuma yerleşmişler. İç mekanda kırmızı örümcek tehlikesi daha yüksek oluyor, sık sık kontrol etmelisiniz. Yaprak altlarında 1mmden küçük boylarıyla, kırmızı kırmızı gezinirler. Yaprakların üst kısmında orta çizgi boyunca benek benek lekeler oluşur, o şekilde anlarsınız.
Merhaba
Sn. MSaygin bahsettiğiniz zararlılar henüz faaliyete geçmeden önlem olarak verebileceğimiz yazlık yağ vb. şeyler tavsiye edebilir misiniz ?
Malum bu bitkiler daha önce dışarıda idi ve içeride süreki sabit sıcaklıkta daha kolay üreme imkanı bulacaklardır.
Yazlık yağ vb. zararlıları oluşmadan engelleyebileceğimiz "yazlık yağ" , "kışlık yağ" veya başka bir uygulama tavsiye edebilir misiniz ? Bu uygulamayı evdeki tüm kamkat ve mandalina gibi turunçgillerime periyodik olarak uygulayım diye düşünüyorum.
Forumda çok çeşitli ilaçları gördüm ve araştırdım, fakat hangi uygulamanın bu aşamada daha uygun olacağına karar veremedim.
yazlık - kışlık yağ
arap sabunlu karışım
tespih ağacından yapılma ilaçlar vb. çok şey okudum ve sadece kafam karıştı. Acemiliğinde etkisi ile.

Örneğin forumda kabuklu bit sıkıntısı yaşayan bir üyeye verilmiş şöyle bir mesaj var idi;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Yazlık beyaz yağ edinmenizi tavsiye ederim. Tarım ilacı satan bayilerde Ziraat Mühendisi arkadaşlar yardımcı olacaktır. Ama illa ki ticari isim isterseniz Hektolineum (Yazlık beyaz yağ) derim.
Örneğin "Hektolineum" gibi 700g/l bir yazlık yağ alırsanız %1,5 oranında karışım hazırlayacaksınız. Yani 1 L suya 15 ml "Hektolineum" ilave edeceksiniz. Bitkinin yaprak ve ince dallarına (sanki bitki suda ıslanmış gibi) bolca püskürteceksiniz. Püskürteceğiniz cihaz gelişmiş bir sırt pülverizatörü olabileceği gibi, kuaförlerin kullandığı basit spreyler de olabilir. Size kalmış.

Bayer'in 850 g/l dozundaki "Summer oil" gibi bir yazlık yağ alırsanız o zaman karışımda yazlık yağ oranı %1,25 olacak. Yani 1 L suya 12,5 ml "Summer oil" ilave edeceksiniz.
Bahsi geçen yazlık yağ uygulaması sizce uygun bir önlem midir ?
Tecrübeleriniz ışığında, önlem amaçlı, bitkiyede zarar vermeden uygulayabileceğim tavsiyeleriniz olursa sevinirim.

Serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön