View Single Post
Eski 12-10-2011, 15:33   #5
Serdar
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-06-2008
Şehir: Kayseri
Mesajlar: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Merhaba,

Chinotto yani Çin turuncunun iklim ve ortam isteği diğer turunçgillerle aynı, bu konuda saksı harcından, ışık ihtiyacına, gübrelemeye kadar tüm bilgileri turunçgil yetiştiriciliği başlığımızda bulabilirsiniz, oldukça detaylı bilgi var forumumuzda. Kayseri'de zor olacaktır, iyi bakmanız gerekecek.Önceliklşe kış aylarında içeri alma şansınız varsa, bol ışıklı bir pencere önü, kaloriferden uzak bir konum gerekir. ya da gterasta, balkonda korumaya alabilirsiniz. Gövdesini gazete kağıdıyla sararark koruyabilirsiniz bir miktar ama iç mekan daha doğru olur.
Chinotto diğer turunçgiller arasında bakımı kolay demiştim, budamaya gelir, galeri güvesi hariç diğer zararlılar da pek tercih etmiyor benim evde. Sık yapraklı yapısı, küçük şık yapraklarıyla da nefis bir görüntüsü var. Salkım şeklinde meyve tutar, saskıda bile bol meyve verir. Çiçek döneminde kokusu nefistir.

Şurada eski bir fotoğrafım var.

Ama genel olarka bakımı için turunçgil başlığındaki eski bilgileri okumalısınız.

Nereden temin edebileceğinize gelince satış bölümünde hem Mutlu Bey'in hem Romantik'in satış başlıkları var, ikisi de çok sağlıklı güzel bitkiler yetiştiriyorlar, güvenilir üyelerimiz.İkisi de bulabilir size.
Çok teşekkürler Msaygin, Çin turuncunu biliyorum, yabancı ismi ile tanımadığım için farklı bir tür sanmıştım. Hatta elimde bir adet çiçeklerini dökmüş ve meyveye dönmüş çin turuncu var. Romantik kullanıcı adlı üyeden almıştım 2 hafta kadar önce. Üzerinde çok fazla sayıda meyvesi var ve meyveleride hızla büyüyor. Üç gün önce çeri almıştım. Kayserinin hava sıcaklıkları özelliklede geceleri bayaa düştü.
Zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkürler.
Alta Çin turuncunun resimlerinide ekledim.
En son resimde, sol taraftakide 3 yaşında kamkat fidanı.

Eklenen Resimler
   

Düzenleyen Serdar : 12-10-2011 saat 16:55 Neden: Resim Eklendi
Serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön