View Single Post
Eski 13-03-2011, 20:43   #5
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sekiz yıl önce oğlumun biyoloji dersine destek olabilmek için bir çift kanarya almıştım.
Anlatmaya çalışacağım bir çok kavramı görsel olarakta anlatabilecektim,
dişi, erkek, yumurta, aile, hücre, genetik, ihtiyacları, sorunları, labratura gibi bir şeylerdi işte.

Böyle tanıştık kanarya ile bende öğreniyordum, yeni bilgiler(bizim için) , yeni dostluklar, yeni hobi.
Evimizde minyatür bir aile daha olmuştu, zaman içinde tarihçelerini, cinslerini, yapılarını, yaşam şartlarını, öğreniyorduk.
Kuşlarla ilgili yazıları okudukça daha çok sevdik, kanarya ailemizin bireyleri arttıkça sorunlar çıkmaya başlamıştı.
Üç dört tanesi ile tatile de gitmiştik ama sayı ve mekanları arttıkça hep ikilemde kalıyorduk.

En büyük keyfi, gün doğarken onların ötüşlerini dinlemek, çiftleşme seremonilerini, kuluçka dönemleri ve yavru ilişkileri....
Biraz ara vermemiz gerekiyordu, hem ekipmanları yenilemek, hem de türler arası seçim yapmalıydık.
Sonunda ötüm kanaryasında karar kıldık.
Birkaç denemeden sonra MALİNOİS / MALİNUA / WASSERSCHLAGER de karar kıldık.
' En ' lere alışık olmayan bizler için zorluklar tabi ki oldu. En güzelini mi almadık, en iyi ötenini mi , en secerelisini mi ?
En pahalısını mı ? gördük ki ; En' ler bitmiyor. İşin içine rant girince, hobi oluyordu fobi.
Kaynak yurtdışı mı ? tamam, fobinin kanarya ile ilişkisi yok dedik.. .

08-10 OCAK 2010 tarihindeki Bad Salzuflen' deki 62.Alm.DKB şampiyonasına izleyici olarak gittim.
Sayın Engin Elgün' den bir çift satınaldım, sayın Obenauer Alexander' den de yarışmada derece yapan (126 puanlı) erkeğini.
07-09 OCAK 2011 tarihinde 63.sü ayni yerde yapıldı, sayın Obenauer Alexander şampiyon oldu, daha önce bir dişi istediğimi bildirmiştim,
Dereceye giren bir (108 puan)erkek ile şampiyonu(117 puan) istedim, kabul etti, beni şaşırttı.
İki dişi, dört erkek ile birlikte yolumuza devam ediyoruz. Eşleri bugün buluşturdum...

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön