View Single Post
Eski 26-09-2011, 21:55   #5
Harun Parlak
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Yaz ortasında ardıca kabuk soyma yakma budama telleme uygulamasın ağacın sonunu getireceğin bile bile yapma gibi.

Budama da yapılan ağır hatalara iyi bir örnek olması için iki akçaağacın ikisini bir arada fotoğrafladım.

Öndeki fidanın ana gövdesi ağır biçimde budanmış çıkan yan dal da budanmış. Tekrar budanmış.
Sonuç, ağacın artık gelişmesine olanak kalmamış.

Yandallar gövde gibi gelişme ve dallanma eğiliminde olmayacağı için ilk hata yapılmış sonra aynı hata üst üste tekrarlanmış. Gelişmenin arkadaki ağaçla kıyaslanması durumu sanırım izah ediyor.
Yukarda budamadan dolayı gelişme göstermedi dediğiniz akcağaç bence budamadan dolayı değil sığ saksıda kaldığı için gelişme göstermemiş.
Mehmet bey sizinle ne polemik ne de sohbet etmenin bana bir şey kazandırmayacağını biliyorum.
Hata yapmak insana mahsustur hatalarımız elbet de olacak önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır.

Yaz ortasında soyma kesinlikle yapılamaz değildir Ali beyinde bir yerlerde yazdığını sanırım okumadınız. Yazın aktif dönemde yapılan soyma işleminden sonra yaraları daha hızlı iyileşiyor. Yazın aktif dönemde dikkatli sarılmış gözetim altındaki dalların tellenmesi sakıncaları olmasına rağmen daha iyi sonuçlar da almak mümkün.

Yakma işlemine gelince eğer ağaç önceden hazırlanmış sa kuru ve ölü gövde oluşturulmuş ise burada da oyma ve yakma işlemi yapılabilir.

Demek istediğim şudurki sebze yazın yetiştirilir kışın olmaz. Ama gerekli şartlar oluşturulursa kışın da sebze yetiştirebilirsin. Bonsai de yaz döneminde kesinlikle yapılmaması gereken tek işlem Kök budaması ve ağır budamalardır. Diğer işlemleri deneyimli bonsai yetiştirmek de botanik bilgisi olan arkadaşlar yapabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön