View Single Post
Eski 24-09-2011, 18:28   #21
eflone
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2011
Felaketten günler sonra tekrar merhaba. Konu üzerinde konuşmak için zamanın geçmesini bekledim çünkü sıcağı sıcağına konuşmak istemiyordum ve konuşunca hırpalanmış hissediyordum. Bugün felaketle ilgili ayrıntılı fotoğraf paylaşacağım ve şu anki durumum hakkında özet geçeceğim.

Önceden söylediğim gibi kutudaki kırmızı akarların gitmesini istediğim için solucan ve kokon toplamaya başlamıştım.
Name:  agaclar20.jpg
Views: 4611
Size:  60.1 KB
Name:  agaclar22.jpg
Views: 4428
Size:  70.3 KB
Yaklaşık 4,5 saat sonra kutunun dibine gelmiştim. Görebildiğim ve aktarabildiğim bütün solucanları adeta banyo yaptırıp geçici olarak bir kaba aktarmıştım. Kaba da, yeni almış olduğum plastik kasadaki ayrışmaya başlamış yaprak kahve çay yumurta sebze kabukları vs. koymuştum.
Name:  agaclar19.jpg
Views: 3855
Size:  43.2 KB
Ayrı bir kapta tuttuğum kokonlar görülmekte fotoğrafta. Sonradan bir kısmını geçici kaba, bir kısmını da ölmeleri halinde solucanların devamlılığını sağlayacak olan 5 6 adet solucanın olduğu kaba aktardım.
Name:  agaclar21.jpg
Views: 3892
Size:  54.5 KB
Solucanlardan ve kokonlardan elimden geldiğince ayrıştırdığım yarı olmuş gübreyi burada tuttum. Dikkat edilirse canlıların kaçmasını önlemek adına etrafının su dolu olduğu görülebilir. 5.5 saatlik uğraşının ne kadar titizlikle yapıldığını görmeniz adına yardımcı olabilir.

İşlem bitip eski kutunun yıkanmasının ardından solucanları tekrar eski kutularına almıştım.Her şeyin daha iyi olacağına dair inancım tamdı.
Name:  agaclar23.jpg
Views: 5155
Size:  65.9 KB

eflone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön