View Single Post
Eski 19-09-2011, 10:37   #4
Uzaylı
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Sayın ide; Bir yanlışlık yok. Tohumdan olduğu için anca oluyorlar. Ziraatçilerin takvimlerinden yararlanıyorum. Şöyle söyleyeyim, sebzecilik yapan köylüler fideleri haziran sonu gibi ekti. Sanırım önümüzdeki ay olgunlaşmış olurlar. Kışlıklar tohumdan ekilince çoğu altı ay gibi zamanda olgunlaşıp hasada geliyorlar. Turp hariç Japon turbu ve fındık turbu 45 günde olgunlaşıyor. İklimi sıcak olan iller bir iki ay ekimi kaydırabilirler. Benim yararlandığım takvimler genel ziraatçi takvimleri. Kendime bir takvim hazırlamıştım, sizinle de paylaştım. Ben de kışlıkların ekimine geç kalmıştım. Kimini temmuz sonu, kimini ağustos ayında ektim. Ama çevre tarlalarda ürünler kocaman oldu, benimkiler daha yeni büyüyorlar. Hatta çoğu şaşırtılacak kadar bile büyümediler. Yine de tekrar incelerim takvimleri, ama bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum. Farkedersem düzeltirim. Merak etmeyin bazı nedenlerden dolayı geciksem de ben de bu takvimi 1,5 yıldır takip ediyorum. Benim kışlık ürünlerin çoğu bu sene geçci ürün olacak maalesef. Yani pazara çıktıktan epey sonra benimkiler olmuş olacak.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön