View Single Post
Eski 11-09-2011, 21:07   #30
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Seratblyz,

Badem çimlendirme denemenizin olumsuz sonuçlanması nedeniyle, yararlanmak isteyebileceğinizi düşünerek kendi yöntemimi size anlatmak istedim. Kasım Aralık ayları gibi derince bir kaba inşaat kumu (çakıl değil, ince kum) koydum. Bu kumu suladım. Badem tohumlarını suya attım, batmayan var mı test etmek için. Dibe batanları bu kumun içine dört beş cm derinliğe koydum ve kumla kapatıp ısıtılmayan yarı loş bir ortama kaldırıp suladım. 15 şer günlük devrelerde kumun nemini kontrol edip gerektikçe tekrar suladım. Martı ayının 20 si civarında bademleri kumdan dikkatlice çıkardım. Bazıları çimlenmiş bazıları patlamaya hazırdı. Bunları dişarıya toprağa diktim. On beş gün sonra birer birer günyüzüne çıktılar. Bu şekilde 18 badem fidesi elde ettim, bu yıl 13 adedini kendi bahçeme diktim, beş adedini de eşe dosta hediye ettim. BU yöntemle ektiğim bademlerin hepsi çimlendi. Aynı yöntemle daha önce meşe, ve bu yıl kestane de çimlendirdim, Sonuç gene gayet olumlu.Otuz adet de kestane fidanım var şimdi.Tohumdan gülü de bu yöntemle bu yıl ilk kez denedim, 8 adet de gül fidanım oldu. Umarım işinize yarar, kolaylıklar dilerim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön