View Single Post
Eski 06-09-2011, 19:29   #11
dereli
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2011
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Arkadaşlar bu reklamını yaptığınız pazarların üstünde organik olup olmadığı kontrollerini kim nerede nasıl yapıyor? Ben akredite kuruluşlardan rapor beklerim ki ülkemizdeki ürün raporları bile sahte çıkıyor.(Bkz bal üreticilerinin tamamını mağdur eden analizler)
Bir de gerçekten bazı ürünleri (salatalık gibi) yaz dışında hormonsuz üretmek mümkün değil deniyor. Bolca parayla aldığımız şeylere dikkat!
Izmir Tire yolu uzerinde 100 donumluk arazimiz var ve burada organik tarimla ugrasiyoruz. Kayisi, japon erigi, seftali agaclari mevcut. Ayni zamanda domates ekimi de yapiyoruz. Organik sertifikamiz Control Union dan ve cok siki denetimi var. Toprak analizleri mevcut. Bunun disinda, Bostanli'da ki pazar icin konusuyorum:
1. Yalnizca sertifikali ureticiler girebiliyor.
2. Pazara katilacaginiz zaman, hangi urunu satacaksaniz, kontrol yapan kurulus geliyor ve bir hesaplama yapiyor. Ornegin: Bu araziden ayda 500 kg cikar diyor ve pazara her mal getirdiginizde tartiliyor. Ay bitiminde kotaniz dolduysa mal sokamazsiniz, mal sokmaya calisirsaniz da hesap vermeniz gerekir ve testlere maruz kalirsiniz.
Merak etmeyin denetim siki!

dereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön