View Single Post
Eski 02-09-2011, 00:53   #5
Halil Önen
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 18-01-2009
Şehir: izmir/aliağa
Mesajlar: 5,567
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Ben 2.5 aydır meyve yaprağından çimlendirdiğim ananasımı yetiştirmekteyim. Bu gün toprağının yüzeyini karıştırınca ince yarım santim uzunluğunda beyaz kurtçuklara rastladım birden fazlalardı. Çok endişeliyim. Saksının tabağına biriken suda da bir tane aynı kurttan rastladım. Ananasıma bir zararı olur diye çok tedirginim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Özenle yetiştirdiğim ananasımın başına böyle bir şeyin gelmesi beni çok üzüyor. Bilgisi olan arkadaşlarım yardım ederseniz çok sevinirim. Acaba çok mu abartıyorum yoksa zararı olmaz mı bilmiyorum ama bu kurtçuklar bana hiç de normalmiş gibi gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler sağlıcakla kalın Saygılarımla... (not kurtlar hafif şeffafımsı ve saç telinden çok az kalınlardır.)
Samet.
Benim de başıma geldi.

Hemen saksı toprağını değiştirin.

Bu durum,

iyi yanmamış _ yaş_ hayvan gübresinden ya da başka bir hayvanın oraya bıraktığı _ siz fark etmeden karışmış da - küçük bir dışkıdan olabilir.

Ya da bir meyve/ sebze parçası toprağa karıştığında çürümede bu kurtlanmayı yapabiliyor.

Bu istenmeyen bir durum.

Not: Ananas saksı toprağına biraz solucan gübresi katar ve '' Emek gübre' (alg)ilave eder de sularsanız güzel olur. ( yukarıda ticari gübrelerle hiç bir bağlandım yoktur sadece kullanıcısıyım; doğruya doğru.)

Saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön