View Single Post
Eski 16-03-2007, 13:18   #13
aysemelike
Ağaç Dostu
 
aysemelike's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-09-2005
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 434
manolyalar bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Ateş Öztan 4 nolu mesajda göndediğiniz fotoğraftaki Magnoli grandiflora değil, Magnolia soulangeana da değil. Hangisi acaba? Ben doğrusu manolya olduğunu sanmıyorum. Bir yanlışlık olmasın.
Herkese merhabalar,

Manolyalar konusunda baktımki herkesin kafası karışmakta. Nacizane çok kısa bir çeviri yaptım internetten ve sizlerle paylaşmak istedim. Umarım hepimizin sorularına az da olsa yanıt verir.
Selamlarımla.....

Manolyalar büyük dev ağaçlardan küçük çalılara kadar değişik formlarda olabilirler. Yine herdem yeşil, **** yaprak döken, iklime göre yaprak döken cinsleri olabildiği gibi, çiçek renkleri beyazdan, sarıya, pembeden mora değişebilir.
Hernekadar genelde marttan nisana kadar çiçeklenir diye bilinselerde, yazın ve hatta eylülde çiçek açan tipleri de vardır. Yetiştirilmeleri zordur ama kuralları bilip, küçük bir çaba ve dikkatle inanılmaz sonuçlar elde edilebilir.
Varyeteleri:
Bahçe için küçük manolyalar;
Magnolia liliflora: küçük, yaprak döken, fıçamsı çalı formunda. Koyu renk yapraklı, morumsu beyaz çiçekli, mayısda çiçek açan 3m boylanabilen bir cinsdir
Magnolia liliflora 'Nigra' : Liliflora cinsinin koyu mor çiçekli olan bi,r formudur.
Magnolia stellata, Star magnolia Küçük bahçelerde, alkali topraklar için uygun bir türdür. Bu varyete yavaş büyür, marttan nisana kadar çok güzel, beyaz yıldız şekilli çiçekler verir
Orta boydan büyük boya yaprak döken manolyalar;
Magnolia denudata : orta bahardan geç bahara kadar açan mükemmel görünümlü çanak şeklinde beyaz çiçekli bir tür.

Magnolia kobus: 15 boylanabilen bahar ortasında beyaz çiçeklenen tür.
Magnolia loebneri 'Leonard Messell' : mayıs-haziranda lila rengi çiçeklenen tür.
Magnolia loebneri, 'Merrill' : mayıs ortasında koyu yeşil yaprakları belirmeden önce beyaz çiçeklenen tür.
Magnolia sieboldii : yana dallanmaları ile dağınık görüntü veren bir türdür. Beyaz çiçeklerinin altın rengi etkileyici orta bölümü vardır. Geç bahardan geç yaza kadar çiçeklenir.
Magnolia soulangeana 'Lennei' : büyük, lale şekli,nde koyu mor çiçekleri olan yaprak döken çalı formundadır.

Magnolia wilsonii : dayanıklı, beyaz çiçekli formdadır.

Herdem Yeşil Manolyalar:
Magnolia grandiflora : Büyük bahçeler için ideal, Krem bayazı, tabak şeklinde açan büyük çiçekleri 20-25cm çapa ulaşabilirler. Ağustos- eylül aylarında çiçeklenir. Anacak bazen çiçeklenmesi için 25 yıl geçmesi gerekebilir.

Magnolia grandiflora 'Exmouth' : orta bahardan sonbahara kadar büyük, krem beyazı çiçeklenir. Çiçeklenmesi için 10 yıl yeterlidir!

Yetiştirme İpuçları:

Tüm manolyalar besleyici, iyi drenajlı, hafif asidik toprakları severler. M.Stellata, M.Kobus, M.Sieboldii and M.Wilsonii türleri alkalen toprakda iyi yetişirler.

Manolyalar nisanda ekilmelidirler. Özellikle erken baharda çiçeklenen tiplerinin don riski olan günlerde ekilmeleri büyüme filizlerini kaybetmelerine yol açabilir. Rüzgarlı bölgelere de ekilmemeli ve ekildi ise rüzgardan da korunmalıdırlar. Tam **** yarı gölge alanları severler.
Bir kez geliştimi bakımları kolaylaşır ve çok da ilgi istemezler. Genç ağaçlar her bahar gübrelenmelidir. Ancak ağaç gövdesi hastalıklara neden olmamak için gübre ile temas ettirilmemelidir.

Kaynak: www.bbc.co.uk/gardening

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön