Konu: Rosa "laxa"
View Single Post
Eski 23-08-2011, 22:48   #1
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu
 
Selahattin Yılmaz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 16-05-2006
Şehir: Bursa
Mesajlar: 5,279
Rosa "laxa"

Rosa "laxa"

Bu anaç özellikle meilland, aşılı gül ve baston gül gibi güllerin çöğür anacı olarak kullanılıyor yani üzerine aşı yaptığınızda çok sağlam ve güçlü bitkiler elde ediyorsunuz, kuşburnuya çok benziyor ama değil, aşıyıda gövdeye değil köke sadece ilk yıl göz aşısı şeklinde yapıyorsunuz. Elimde 30-40 kadar bitkisinden tohum almak üzere 3 yaşında kocaman ağaç olan tohum kaynağım var.

Bende 2 yıldır olmak üzere Türkiye'de öğrendiğim kadarıyla çimlendirebilen yok en azından ben bu şekilde bilgiye ulaştım, eylül ayında elimde bol miktarda tohumu olacak. Gerek ülkemize yurt dışından gelen bu çöğürü ülkeye kazandırmak, gerekse çimlendirme sorunlarını sorgulamak için uzun süredir bu başlığı açmayı düşünüyordum bakalım çimlendirmek üzere neler yapabileceğiz.

Tohum isteyenlere tohumları hasat etmeden evvel tohum isteyenlerin listesini tutmak ve çimlendirmek üzere tohum göndermek ve olayı sorgulamak isteğim var.

Literatürü deşen, ekim ortamlarını hazırlayan, benim gibi tohum çimlendirme delisi forum üyeleri arıyorum ki hem foruma hem bana ve hemde gül alemine şu çöğürü kazandıralım. Şunu da söylemeliyim ki tanıştığım bazı gülcüler bana güldürler, iş birazda inada bindi yani.

 
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön