View Single Post
Eski 14-03-2007, 23:18   #6
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Bonsai'ın gizemi yine varolduğu gerçek doğasında saklıdır.Bizim onları taşıdığımız saksılarında değil.

Sevgili HabonsaiSan

"Bonsaisan" olaral yani bu nick tüm net ortamına taşıayan ve Yurdumuzda bu konuda ilk yazılı Türkçe siteyi kuran ben Orçun OKUL.

Yıllardır takribi olarak 15 yıldan beri bu konuda çalışmalr ve araştımalar yaptım.Araştırmalar sonuçunda İzmirde ilk bonsai ticareti ile tanınan otazca bonsai ile fuarlara dahi aktılıp onalrla tanışdım ve bilgi paylaşımında bulundurm tecrübelerinden faydalandım.Kendilerinde Türkiyemiz ekolojisinde yetişen ağaçlar üzerinde çalışlalarını gördüm uyguladım tatbik ettim ve bu bilgiler ışığında Türkçe içerikli bir kitab oluşturdum.Kitabın yazı kısmı ve gerekli kaynakların cevrilmesi ile bir türkçe bonsai kitabı yazısal olrak meydana geldi geriye sadece görsel vizyon kaldı.Bu da farklı cins ve yapıdaki bonsai ağaçları ve uygulama görüntüleri.Bunlar tamamlandığında kitabı direk olarak 1 .kalite hamur kağıda bskısı ile sunmayı düşünüyorum.

Gelelim konunuza İbreli yani iğne yapraklı ağaçlarda budama uç alma ve çimdikleme konularına.

Sayın malinanında belirttiği üzere pinus parviflora yani japon beyaz çamı diğer bilndik ve diğer ırk çam lardan ayırı olan 5 iğneli çam tüm dünyada bu çam en yaygın olan türdür.Zaten çam bonsai oluşturmak için idaal olan bu çam türü 5 iğneli olmasından ve iğnelerinin kısa olmasından dolayı terçih edilen ağaçdır.

Peki bu nitelikde çamlarımız yokmu.Var özelikle kızıl çam ve fıstık çamı 3 yapılı iğne formunda dolayı tercih edile bilir sorun ise iğnelerinin boylarının 10 cm ulaşması peki bu nasıl kısaltılır.Bu konuyu görsel olrak size bir sonraki yazıda takribi olrak 10 yılın üzrinde ki bir fıstık çamında göstereçeğim.Bu çam çok sevdiğim bir veteriner arkadaşım ağaçı ağaçı satın alışı ve bu güne kadar ki tüm işlemlerini saksı değişimi ve budaması ve tellemesi konsunda baş vurduğu ve yardım aldığı kişi olrak çk güzel ve hoş bir ağaça sahip olmasını sağladım.

Çamalrda en büyük sorun ne yazıkki diğer türlerin dışında bol güneş ışığına hasret olmaları ve topraklarının mümkünse çamların bol olrak bulunduğu arazilerden temin edilmesi tabikide toprak karışımını sizede ayarlaya bilirsiniz lakin bu ağaçın gelişimini durdura bilir.Normal şatlarda fidsanlıklarda fıstık çamları ve ya kızıl çam dere kumu ve keçi günresi ile bir miktar tarla toprağının karışımında flizlendirilir ve ilk baharda bir boy büyük saksıya alınmasıyla aynı toprak karışımı ile 1 ila 5 yıl geçirilmesi sağlanır.

BUdamaya gelince uç alma **** çam ağaçının en uç sürgününde çıkan ve mum'a benzeyen 3 adet en az olmak kaydıyla çıkan uçlar kesilir.Bu kesim bir anda yapıla bileçeği gibi 1 er hafda ara ile yapılması daha mantıklıdır.Peki bu uç nezaman budanmalı ayda kesilmelidir sorusuun cevabı ise uçlar çıkmaya başladığında olaçakdır.Bu uçların kesilmesi yaprakların küçülmessini sağlamak amaçı ile değil o sürgünün uzaması önlenerek alt kısımlardan yeni sürgünleri çıkmasını teşvik etmek amaçlıdır.

İŞlem sonuçunda yeni sürgünler çıkaqçak ve ağaç sıkılaşaçakdır.Bu arada işlem gören dal yapı olrak kalınlaşır.Peki büüyk ineler ne yapılmalı sürgünün en uç nokatasında 2 ial4 iğne kalaçak şekilde gerei kalan iğneler dibe yakıp bir şekilde kesilir kesilen iğnelerin hemen yanıdan yeni bir iğne oluşumu başlar ve yeni çıkan iğne daha önce çıkan iğneye oranla daha kısa olaçakdır.

Sürekli budamaya maruz kalan bir ağaç devamlılığını sağlamak için ve soy neslini devam ettirmek için erken kozalak oluşturu bu sırada tüm güçde kozalakda olaçağından ağaç iğnelerine fazla bir güç vermez.Bu yüzden dolayı iğneler kısalır.Bunlara basit ama doğanın kendi harmoniisnde ki bir süreçdir ve bonsai mantığını doğanın taklit edilmesinden alır.

Çünkü bir dağın sap yamaçında yetişen çam.Zaten köklerini daha derne götüreçek kadar bir güçe sahip olmadığı gibi bir toprak yaısınada sahip değildir.
Birde doğaın kendi aşındırma unsurlarına **** zorlamalarına maruz kalır mesela yerinde kopup düşen bir taş ağaçın bir sürgününü doğal olrak kırara yani budar.**** aşırı çetin geçen kış ayında dalalrdan biri donar ve zarar görür bundan dolayı ağaç neslini devam ettirmek için ve zaten kııstlı bir miktar su ile yaşamını devam ettrimek zornda kaldığı için bir takım yaşamsal desteklerindeki güçü en aza indirir bunların başında iğneler gelir suyun az toprağın çok sert olduğu bir toprakda yetişen çan iğneleri daha kısa bol su ve torpakca zengin olan çam ise daha gür ve daha uzun iğnelere sahipdir.

İşde bonsai mantığı kısaca böyledir.
Tüm bonsai severler aslında doğanın bir süreçini suni metotdlar ile uygulamaya girişerek doğada kendiliğinden bodur kalmış ağaçların taklitlerini yapmaya çalışır.

Yazı biraz uzun ve sıkıçı olmuş olabilir.
Görselle desteklemem için çok vazla bir vakte ihtiyaçım var.
Ama doağayı izelrseniz o sizin en büüyk öğretmeniniz ve ustanız olur.
Bonsai gizemi yine varolduğu gerçek doğasında saklıdır.Bizim onları taşıdığımız saksılarında değil.

Daha detaylı bilgi isterseniz.Bu kanuya yazın bende takit ve yardım konusunda size yardımcı olayım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön