View Single Post
Eski 12-08-2011, 04:30   #33
ladydaisy
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2011
Bizim de Mayıs ayında oğlumun odasının kapalı olan panjur tarafına 2 güvercin tarafından hummalı bir çalışma ile çalı çırpı taşınmaya başladı önce. Sonrasında işi iyice abartıp yuvalarını kendi pislikleri ile donattılar, ardından bir gün tek 1 yumurta gördük yuvanın ortasında, sonradan 1 tane daha eklendi ve anne güvercin için kuluçka dönemi başladı. 30 Mayıs'ta yatılan kuluçkadan 19 Haziran'da yavrular çıktı. Penceremizin önü öylesine rezil bir haldeydi ki camlarımızı açamıyorduk. Bu çirkin yavrulara her gün yiyecek taşıdı anneleri ve babaları. İlk başlarda anneleri üstlerinden hiç kalkmıyordu, yavrular ayaklanınca ve iyice tüylenince onları bırakıp gitmeye ve geceleri gelmeye başladı. Yavrular kendilerini koruma içgüdüleriyle beni görünce acayip sesler çıkarıp ısıracakmış gibi yapıyorlardı. 25 Temmuz gibi de uçmayı başarıp gittiklerinde rahat bir nefes aldık. Onlardan kalan pisliği bir süre daha tuttuk, gelmediklerini görünce de yuvayı bozalım dedik ama o da ne. Her taraf bit dolu. Binlerce güvercin biti yayıldı her yere. İnsan üzerinde yaşayamayan bu bitlerin bir kısmını peçetelerle yok ettik, çamaşır sularıyla her tarafı yıkadık ama asla yeterli şekilde temizlenemedi pencere önümüz ve panjurlarımız. Şimdi salonumda kapalı buldukları bir panjurlu pencereme de çalı çırpı taşımaya başlamışlar. Yuva yapmasınlar diye hemen panjurları açtım, ara ara gelip bakıyorlar sürekli. Ne yapacağımı bilmiyorum. Henüz birkaç çalı çırpı taşımışlar bir de kendi tüylerinden koymuşlar her zamanki gibi, sizce ne yapmalıyım, yuva yapmalarına izin vereyim mi, henüz başlangıç aşamasındayken izin vermesem sonra şu batıl ya da gerçek inanış ( yuva bozanın...) uğrar mı? Of ki ne of. Yumurtalarından itibaren tüm fotoğraflarını çekmiştim ama yükleyemiyorum, nasıl yüklenir fotoğraf?

ladydaisy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön