View Single Post
Eski 08-08-2011, 11:05   #15
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kırkmerdiven Mesajı Göster
Merhaba, uygun başlık bulmak için aradım ama en sonunda açtığınız sayfaya misafir olmaya karar verdim.

Ancak hafta sonları çalışmaya ve sulamaya gittiğim bir bahçem var. Özellikle kavunlarımda, salatalıklarımda, tek tük karpuz, kabak ve fasulyelerimde aşağıda resimlerini eklediğim bir zararlı var.

Çoğunlukla kavunların köke yakın olan yapraklarını seçiyorlar. Larvası da ergini de aynı zararı veriyor. Yaprakların üst tabakasını yiyor, damarları bırakıyorlar. Tül gibi oluyor bir süre sonra kuruyup pas rengini alıyor yapraklar. Ergini Uğur böceğine benziyor.

Elimde Neemazal var, uygulasam faydasını görür müyüm? Bir de en çok bu zararlının adını merak ediyorum. Yumurtasını nereye bırakır, önceden önlem alabilir miyim? Bu zararlıyı yaklaşık iki ay kadar önce tek tük fidanların yapraklarında da görmüştüm.

Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Eklenti 239200
Larva
Eklenti 239201
Larva
Eklenti 239202
Ergin
Eklenti 239203
Ergin
Eklenti 239204
Taze yenmiş bir yaprak

Ağırlıklı olarak tüylü yaprakları tercih ettiğini farkettim. Bazı bitkilerin %50-%70 ini bitirmişler, yapraklar fotosentez yapamadığı için meyve veremez hale gelmiş.

Uğur böceği varsa yaprak bitleri vardır. Uğur böceği onları yer. Yaprakları bu hale getiren bir çeşit yaprak bitidir. Yaprakları yiyen bir tırtıl yok.

Neem azal yaprak bitlerine iyi gelir, etkilidir.

Kavun, karpuz, salatalık, kabak ve fasulyelerin en büyük iki düşmanı vardır.

Kırmızı örümcek ve külleme...

Her ikisine de toz kükürt kullanılır. Etkilidir. Kükürt yerine gülleci bulamacı da kullanılır.

Yaprakta fotosentezi engelleyen kırmızı örümcektir. Gözle _ büyüteçle görülür_ görülmez.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön