View Single Post
Eski 22-07-2011, 21:43   #1
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Bu Portulacaria afra 'yı 2 hafa önce satın aldım.
Bu konuda Üyelerimziden Kalanbaklı'ın çok yardımı oldu.
Portulacaria afra okadar güçlü gelişmişti ki onu Arabanın arka kolduğunda hasar görmeden taşıması için Mustafa Abi'nin mekannın keski bir bıçak ile gelişi güzel budadım.

Eve geldiği gün yarı gölge bir mekana aldım ve yer değikliği şokunu atlatması beklerken kafamda tasarladığım formu üzerinde görsel yapısını incelemeye başladım.

Bu sırada bu boyutda ki Portulacaria afra'in tepkilerini daha iyi anlamak için üyesi bulunduğum yabancı bonsai forum dostlarından biri İspanyol biride Brezilya'lı iki bonsai dostuna danıştım.Tecrübelerini aldığım iki dostun ön gördüğü şekilde uygulamaya geçtim.

Arabaya yerleştirmek için budadığım görseli
a1.jpg

Gövde kalınlığına bir örnek persfektif sizi yanıltmasın.Epey bir kalın çapa sahip.

a2.jpg

Telleme işlemi sırasında bir kare.Malum Portulacaria afra hassas bir tür olduğu için bakır tel yerine 3 mm Aluminyum tel ile işleme başladım.
a3.jpg

Telleme işlemi aşağı yukarı 3 saatimi aldı hem kalın olan daları esnetmek hemde telli daha detaylı ve nazik çalışmadan kaynaklı.
a4.jpg

Ve son olarak ağacın görsel yapısını daha desteliyeçeğini umduğum bir görseli.

a5.jpg

Telleme ve budama öncesi görsellerini bir arada göstermek adına bir görseli paylaşmak isterim.

a6.jpg
Ve aşağıda göreçeğiniz görsel ise ileriki yıllarda Portulacaria afra'ın almasını düşündüğüm formu.****** birebirde bu formu yakalaması % % olası değil ama zaman ve sabır ile oluşurmayı düşündüğüm görsel bu şekilde.

a7.jpg

Portulacaria afra boyut olarak sizi yanıltmasın aslında doğru bir sera ortamında bu boyuta 3 ila 4 yılda geliyor.

Afrika köklenli olan bu sukulent türü Afrikada 3 metreye kadar boylana bilen kuraklığa dayanıklı ve Pembe çiçeklerini acan bir tür.
Bu türün çiçekli halini görmek isteyenler üyelerimizden tourkana' ait Portulacaria afra da görebilirler.

Bu Portulacaria afra nın budadıığım tüm dallarını köklendirmek için saksılara diktim.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön