View Single Post
Eski 14-07-2011, 09:06   #1
kürşad
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Düşük maliyetle zaman ayarlı çeşmeden sulama sistemi

Öncelikle uzun zamandır maillerime bakmak ve gazete okumak dışında evde de olmayınca internetten ve siteden ayrıyım. Ancak evin önündeki alanı bahçe olarak bu yıl daha düzenli kullanabiliyoruz. Buraya da şeftali bahçemizden eskimiş 20 lik damlama boruları getirip bir damlama sistemi kurdum. bunun ucuna da kipadan aldığım geçmeli boru aparatını ekledim. Zaten 8 fonksiyonlu tabancaya tammak için geçmeli eklentilerden almıştım su borusuna. Önce 4 sıra sonra başka bir 4 sıra sonra 10 sıra derken 60 m2 civarı bahçeye tek hattan su basabiliyordum. 1 saatte 1 tl lik su kullanıyordu sistem. Kışın sayaç ile ev tesisatı arasındaki girişine bağlanan tel örgülü şofben hortumu yüzünden debi düşüktü. Belediyede su işlerine bunu söylediğimde bir ustaya yaptırabileceğimi söylediler, bunun üstüne damlamayı zaman ayarlı yapmak için elime fırsat geçti. Geçenlerde parçaladığım 25 yıllık bulaşık makinesinden 3/4" selonoid vanayı takayım dedim. Baktım vananın çıkışı ufak, hortuma uygun değil çamaşır makinesi tamiri yapan bir yerden 3 lü seloloid vana buldum. Sayacın eve giden kısmını 3/4" T ve 3/4" dirsek ekleyip eve giren kısmına da pirinçten redüksiyon koyarak 1/2" e düşürdüm. Evelki akşam fişe taktığım sistem sorunsuz çalıştı. Şu an zaman saatini bağlamak kaldı ki her akşam 15 er dakika çalıştırıp sonuca bir bakacağım.

Su borusunun ucundaki yeşil halkayı boruya doğru çekince çıkıyor ve tabanca takılabiliyor.
Name:  001.jpg
Views: 11378
Size:  68.9 KB

Bitkilerin sulanmış hali.
Name:  002.jpg
Views: 10308
Size:  70.9 KB

Bu bulaşık makinesinden çıkan eski selonoid vana, çıkışı biraz dar ve tekli. 220v ile 6-7W civarında yakıyormuş.
Name:  003.jpg
Views: 10264
Size:  56.3 KB

Sayaçtan sağ taraftaki T ve dirseği sonradan taktım ve vanamız 3 lü olup aynı anda 3 farklı yere su verebiliyor veya 3 parsel yapılırsa üçüne ayrı ayrı zamanlarda su verilebilir.
Name:  004.jpg
Views: 10925
Size:  69.4 KB

Yukarı giden de elektrik kablosu, fişe takınca su akmaya başlıyor.
Name:  005.jpg
Views: 10301
Size:  52.6 KB

Eğer ki tesisat işinden bu kadar anlamam diyen olursa alt mesajda bir parça var onu selonoid vanaya büyük kısmını takıp küçük kısmını da şebekeye bağlamak yeterli olacaktır.
Çok maliyetsiz ve evde kendinizin yapabileceği bir sistem kolay gelsin.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön