View Single Post
Eski 01-07-2011, 11:32   #7
denizakvaryumu
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Name:  havuz9.jpg
Views: 13490
Size:  72.8 KB

KLOR İÇİNDE YÜZMEYİN

Bio Havuz, yani biyolojik havuzlar, hiçbir kimyasal maddeye gerek duymadan kendi kendini temizleyebilen havuzlardır. Bitkilerin doğal filtreleme özelliklerinden yararlanan Bio Havuz, bu sayede sudaki zararlı organik maddeleri ve mikropları yok eder. Böylece klor kokusu ve tadı almadan berrak ve temiz bir suda yüzmenin keyfini yaşarsınız.
Suyun arıtma işlemi bir süs havuzu görünümünde olan rejenerasyon havuzu sayesinde yapılmaktadır. Bu havuz sadece biyolojik arıtmayı gerçekleştirmez, görünümü ile bahçenize güzellik katar.


Bio Havuz, sadece biyolojik arıtma sistemi ile değil, su kalitesi ve doğal görünümü nedeniyle de konvansiyonel havuzlardan ayrılır.

Bio Havuz'un Özellikleri
Bildiğiniz havuzlardaki malzeme ve biçimleri unutun; standartlar sizi sınırlamasın.
Bio Havuz’un kimyasallardan arındırılmış suyu, havuzunuzda istediğiniz malzemeyi kullanmanıza izin verir.


Konvansiyonel havuzlarda kullanılma imkanı olmayan granit, mermer, bazalt, kayrak gibi doğal taşlar; iroko, teak, bangkirai gibi ahşap elemanlar su altında ya da üzerinde rahatlıkla kullanılabilir. Böylece Bio Havuz’unuz her açıdan doğal bir görünüme sahip olur.
Bio Havuz’unuz, tercih ettiğiniz malzemelerle, isteğinize uygun biçimde inşa edilir. Alışkanlıklarınızı ve bahçenizi havuzunuza göre değil, havuzunuzu alışkanlıklarınıza göre şekillendirirsiniz.
İşte bu yüzden hiçbir Bio Havuz bir diğerine benzemez.


Sahip olduğu ekosistem sayesinde Bio Havuz’unuz dört mevsim kullanılabilir.
Kışın havuzunuzdaki suyu boşaltmanız gerekmez. Bu, suyun içindeki ekosistem için önemlidir.
Doğallığından gelen tüm avantajlarının yanında, Bio Havuz, sizi tüm kimyasal maliyetleri ve güçlü devir-daim motoru masraflarından kurtarır.


Bio Havuz kendini nasıl temizler?
Bio Havuz sisteminin temeli limnolojiye (göl bilimi) dayanır. Araştırmalar sonucunda su bitkilerinin azot, nitrat, potasyum ve fosfor gibi zararlı maddeleri ve mineralleri absorbe ettiği görülmüştür. Ayrıca insan vücudundan çıkan atıklar gibi çeşitli sebeplerden dolayı oluşan mikroplar ve zararlı bakteriler de bu bitkiler için besin kaynağıdır.
Bio Havuz sistemi de temelde iki parçadan oluşur: Yüzme Havuzu ve Rejenerasyon Havuzu.Rejenerasyon havuzu, zararlı mineralleri ve bakterileri yok eden su bitkilerini içeren bir botanik bahçedir. Rejenerasyon havuzu ile yüzme havuzu birbirine bağlanarak, yüzme havuzundaki suyun temizlenmesi sağlanır.
Sudaki hijyenik ortamı sağlayan sadece rejenerasyon havuzundaki bitkiler değildir. Konvansiyonel havuzlarda klor atıldığında ölen yararlı mikroorganizma ve planktonlar da vardır. Bu mikroorganizma ve planktonlar Bio Havuz sisteminde sadece rejenerasyon havuzunda değil, suyun her yerinde bulunur ve sürekli olarak arıtma işlemini gerçekleştirir.


Tıpkı doğal bir göldeki gibi ekosisteme sahip olan Bio Havuz, bu ekosistemi meydana getirecek şartları hazırlayan çeşitli özelliklerdeki taş katmanlarını da içerir.
Oluşan ekosistemde sadece zararlı bakteri ve mikroplar değil, yosunlar da barınamaz.


http://www.biohavuz.com/?gclid=CKv-u...FQcx3wodXF-SaA

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön