View Single Post
Eski 16-06-2011, 14:02   #1
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Rambutan Yetiştiriciliği

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle rambutanı bilmeyenler için rambutanlardan bahsediyim istedim sonra da sorularıma geçerek bilgimizi geliştirmek istiyorum.Öncelikle rambutan egzotik bir bitkidir ve vakti zamanında Tayland'a götürülerek orada yetiştiriciliği yapılmıştır.Bu bitkiyi değişik kılansa kısmen şeklidir ve Avrupa ülkelerinde kolayca bulunabilen ürünlerin başındadır ancak ülkemizde satıldığını bulabilmiş değilim.Ağacın boyutuna gelince çok uzun olabiliyor bu ağaç türleri ve ben de yurtdışında yediğim zaman meyve çekirdeklerini saklayıp yetiştirmeye başladım.Şu an filizlenmiş bir durumda fakat daha gövdesi gözükmüyor;sadece iki yaprağı ortaya çıktı;fakat gayet kalın ve bir ot olmadığı kesin fakat 1,5 ay içinde tohumundan çıktı.Benim sorum onu korumak için ne yapmalıyım,belli bir sulama tekniği ya da ilaç türü önerir misiniz ? Ayrıca sizce gövdesini ne kadar sürede göstermeye başlar ? (yaklaşık olarak 5 gün önce yaprakları çıktı diyebilirim ) Ayrıca isteyenler için resmini çekip yükleyebilirim ve uygun şartlar sonrasında ağaç meyvelerini verdiğinde de isteyenlere yollayabilirim.Rambutan için açılmış bir başlık görmedim,açılmışsa da özür dilerim.Umarım birbirimize yardımcı olabiliriz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön