View Single Post
Eski 14-06-2011, 14:30   #15
dagbulent
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2008
Topraksız için ise şunları ifade edeyim:
Öncelikle ilk defa durgun suda çalışma yapacak olan arkadaşlara önerim ağzı geniş kaplarda bu işi yapmaları olacak. Çünkü bitkinin kök yapısı geliştikçe bakım çok zor oluyor. Ben ilk olarak 10 litrelik pet şişelerle başladım. Kök miktarı arttıkça fideyi çıkarıp tekrar yerine yerleştirmek çok zorlaştı. Bunun üzerine pazardan turşu kurmak için satılan 10 litrelik plastik kavanoz diye bilinen kaplardan 4 adet aldım. Böylece işim bayağı kolaylaştı. Ayrıca Domatesler büyüyüp geliştikçe kabından çıkarmak zor oluyor. Ağır olması, eğilip bükülmesi sonucu gövdesine zarar verme ihtimali gibi sıkıntılar...vs. Bunun için en uygun yöntem bitkiyi ipe asmaktır. Şimdi diyeceksiniz ki "domatesin ipe asılması gerektiğini hepimiz biliyoruz zaten". Ben bunu tecrübe edince öğrendim. Şöyle ki: Amaç domatesi ayakta tutacak bir düzenektir. Bunu sırıkla, tel ile veya ip ile yapabilirsiniz. Ancak durgun suda bir amaç daha var ki o da besin eriyiğinin bulunduğu kabın bakımının yapılacağı zaman bitkiyi ayakta tutmasıdır. Ben tavana bir ip gerdim. Bu ipeten de her bir fidenin straforuna bir ip bağladım. Fideyi de bu ipe sarmaşık misali doladım. Su değişimi, ec/ph kontrolü gibi durumlarda straforu birkaç santim yukarı kadırıp kabı altından alıyorum ve straforu kendi haline bırakınca bitki havada ipe asılı duruyor. Ben kabın bakımını yapıncaya kadar da öylece duruyor.

Şu ana kadar gördüğüm kadarı ile topraksız tarımda eğer otomatik düzenekler yoksa gerçekten çok vakit alan bir uğraş. Ben her akşam eve geldiğimde öncelikle 4 kavanozun her birinin ayrı ayrı sularını tamamlıyorum. Daha sonra ec ölçümlerini yapıyorum. Bazen bunu yapmadığımda oluyor. Sırf üşengeçlik Daha sonrasında da ph ölçümünü ve ayarlamasını yapıyorum. PH ölçümünü ve ayarlamasını mutlaka hergün yapmaya çalışıyorum. Çünkü en çok değişen değer PH. EC değerleri şu ana kadar çok fazla değişmedi. Belki havaların henüz çok ısınmamasındandır belki de bitkiler henüz çok büyümemişlerdir. Eğer EC değerinin de PH gibi hergün ayarlanması gerekirse bu iş gerçekten çok zorlaşacak. Üstüne üstlük bir de tatile gitme durumlarını düşününce insan düşünmeden edemiyor tebi. Ama olsun, durmak yok, çalışmaya devam. Çözümler üretmeye çalışacağım.

dagbulent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön