View Single Post
Eski 07-06-2011, 16:16   #520
danışman_32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
Domateslerinizdeki 2. hastalık etmeni

SAYIN TTURT DOMATES BİTKİNİZDE 2- HASTALIK ETMENİ

bitkinizde çekmiş olduğunuz fotodaki yer alan bitki kökünü çıkardığınız bitkide köklerde ortada kısımda bitkinin kökleri arasında bir boşluk var bitkinin içindeki iletim demetleri tıkandığı için üst kısımlardan kök atmaya başlamış bu bitkinizi bir bıçak yardımıyla kök bölgesinin en aşağı kısmından yapraklara doğru boyuna doğru kesmiş olsaydınız bitkinizin kökünün iç kısmında siyah bir lekenin olduğunu ve bir bölgeyi tıkadığını görürsünüz

SİZİN BİTKİLERİNİZDEKİ HASTALIĞIN ADI NEDİR? : Sebzelerde kök çürüklüğü çökerten

ÇARESİ VARMI ? evet var fakat kökleri tıkanmış bitkiler susuz kalmış gibi kendini bırakır bu bitkiler için artık çok geçtir söküp kökleri toprakta kalmayacak şekilde temizlemek gerekiyor
diğer fideler için aynı toprakta yetişmiyorsa yanyana korkacak bir durum yok söktüğünüz bitkinin yerine yine aynı bitkiyi dikmeyin farklı bir bitki dikin örnek kavun gibi

ÇÖZÜM NEDİR? : size mükemmel bir tavsiyem var mantar hastalıkları yayılıcı bir etmendir peki ne yapmak gerekir ilk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın ve bu boynunu büken bitkilere ve diğer bitkilerin köklerine dökün daha sonra 1-2 gün sonra %80 fosetyl al içeren bir ilaçla aliette olabilir 100 lt suya 1 kutu aliette dökerek yine aynı şekilde bitkinizin toprağına dökün böylece huwa-san uygulayarak topraktaki zararlı mantarları öldürmüş olursunuz daha sonra %80 fosetly al içeren aliette ilacını dökerekte bu ölmüş mantarların ürememesi için üstlerini kaplamış olursunuz

SİZLE AYNI SORUNU YAŞAYAN BİTKİNİN VE SİZİN BİTKİNİZİN FOTOĞRAFLARINI YAYINLIYORUM

Eklenen Resimler

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön