View Single Post
Eski 07-06-2011, 15:10   #518
danışman_32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
domateslerde koltuk alımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simurg221147 Mesajı Göster
Sayın Danışman32,
Öncelikle selam ve sevgilerimi sunuyorum. Yararlı bilgilerinizden dolayı da teşekkür ediyorum. Bahçemde tohumlarından kendim fide olarak yetiştirdiğim 5 pembe domates, 9 Gaziantep Soft Dağı köylerinden getirilmiş domates, 10 21/20 çeşidi domates, 3 cherry domates bulunmakta. Sağlıkları gayet iyi. Bol miktarda çicek ve domates var.
Yaptığım araştırmalara göre domateste koltuk alımı sadece sırık domateste yapılmaktadır. Ancak benim gibi amatör domates yetiştiricisi arkadaşım tüm cinslerde koltuk alımı yapmaktadırlar.
Bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum.
sayın simurg221147 öncelikle size şu yararlı bilgiyi vererek sizi bilgilendirmeye başlayacağım domatesin bazı türleri hariç genelde hepsinde koltuk alımı yapılabilmektedir benim size tavsiyem sahip olduğunuz pembe domatesler dahil koltuk alımı yapmanız pembe domatesler 2 li olarak gider 2 bitki böylece daha çok meyve verir bundaki koltuklarıda filizleride almanız verimi ve kaliteyi arttırır

KOLTUK ALIMININ AVANTAJLARI NEDİR?

öncelikle koltuk (filiz alımı ) domates bitkileri için bitkiyi çok ferahlatan ve büyümeyi dengeleyen ve kalite ve sağlıklı bitki üretmek için gerekli bir kültürel işlemdir koltuk alımı sayesinde bitkinin topraktan aldığı besinler ve gıdalar direkt olarak koltuk alımı yaptığımız takdirde bitkiye gidecektir biz ziraai tarımsal danışmanlar koltukları bitkilerdeki filizleri bir tabirle otlakçı (fırsatçı) olarak tanımlarız çünkü sizin verdiğiniz gübre ilaç su bitki gelişim düzenleyicileri bu koltukları (filizleri) almadığınız takdirde bu filizler 2. bir bitki gibi kullanacak bitkinin zayıf ve kalitesiz olmasına neden olacaktır bu almadığınız filizler 2. bir bitki gibi bu besinleri ve gıdalar alarak üremek isteyecektir ve ilerki dönemlerde döl vermek suretiyle bitkinizi meyve açısındanda fakirleştirecektir

KOLTUK ALMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

koltuk alımı yaparken bitkide koltuğu kırmak suretiyle yara dokusu meydana geldiği için bu yaralı yüzeylere mantari hastalıklar yerleşerek bitkiyi hastalandırabilir bu nedenle koltuk alımı yapıldıktan sonra kesinlikle küçük çaplı üreticlerden tutunda büyük çaplı üreticilere hatta hobi amaçlı yetiştirme yapan arkadaşlara koltuk alımı yapıldıktan sonra hemen bitkinin üst aksamına yaprak ve gövdeye mantar ilacı uygulamasını öneriyorum

NETİCEDE:

gönül rahatlıyla bitkilerinizi sırık / oturak ayrımı yapmadan koltuk alımı yapabilirsiniz kaliteli ve sağlıklı bitki ve meyveler isteniyorsa özellikle domates bitkisinde koltuk alımını öneriyorum

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön